Oczyszczanie ścieków metodą biologiczną
Informacje

Oczyszczanie ścieków metodą biologiczną

Myśląc o oczyszczalniach ścieków, widzimy zazwyczaj oczami wyobraźni ogromne urządzenia, z których wydostają się na zewnątrz paskudnie wyglądające oraz brzydko pachnące zanieczyszczenia. Współcześnie stosuje się już jednak biologiczne metody oczyszczania – bardzo wygodne w użytkowaniu, lecz także całkowicie przyjazne dla środowiska naturalnego.

Jak jest zbudowana oczyszczalnia biologiczna i do czego służy?

Oczyszczalnie biologiczne to bardzo nowoczesne konstrukcje, których praca odbywa się w sposób całkowicie naturalny, bez konieczności użycia jakichkolwiek chemicznych detergentów. Składają się one zazwyczaj z trzech pojemnych i funkcjonalnych komór, których ściany pokrywa bardzo wytrzymałe włókno ze szkła, a dodatkowo są wyposażone w przyrządy do oczyszczania mechanicznego oraz sito filtrujące. Zarazem zbiornik oczyszczalni jest bardzo trwały, a co za tym idzie nadzwyczaj odporny na działanie nawet w najtrudniejszych warunkach środowiskowych.

Biologiczne oczyszczalnie ścieków mogą służyć zarówno do przetwarzania wód sanitarnych (gospodarczo-bytowych), jak i deszczowych. Mają one zatem bardzo szerokie zastosowanie, dlatego wykorzystuje się je z powodzeniem również na terenie prywatnych posesji. Jednocześnie zajmują w terenie bardzo mały rozmiar, zatem nie stanowi większego problemu zamieszczenie zbiornika na obszarze małych posesji, trudno usytuowanych.

Jakie procesy zachodzą wewnątrz komory oczyszczalni biologicznej?

W biologicznych oczyszczalniach ścieków zachodzą dwa podstawowe procesy. Pozwalają one na tyle skutecznie i bezpiecznie przetworzyć wszelkie zanieczyszczone cieki wodne, że następnie nadają się one do wtórnego wykorzystania. Najpierw ma miejsce oczyszczanie mechaniczne, które zachodzi w warunkach pozbawionych dopływu tlenu. W jego trakcie najtwardsze i najtrudniej rozpuszczalne substancje zawarte w ściekach, zostają poddane grawitacyjnemu rozdrabnianiu. Procesy te noszą nazwę flotacji (usuwanie tłuszczów w wyniku unoszenia się pęcherzyków powietrza) raz sedymentacji (opadanie cząstek zawiesiny ciał stałych cięższych od wody).

Na kolejnym etapie, biologiczne oczyszczalnie ścieków działają już w warunkach wysokiego stężenia tlenu. Aby oczyszczanie mogło zajść, wykorzystuje się w tym celu bakteryjne mikroorganizmy. Skutecznie rozdrabniają one wszelkie zanieczyszczania, tworząc finalnie charakterystyczny osad, który gromadzi się na sitku komory oczyszczalni. Nowoczesne urządzenia są w stanie przeprowadzić ten proces od samego początku do końca, bez użycia jakichkolwiek wspomagających środków chemicznych.

Dlaczego warto zdecydować się na wybór oczyszczalni biologicznej dla posesji?

Istnieje wiele powodów ku temu, aby biologiczna oczyszczalnia ścieków znalazła się na terytorium Twojej posesji. Posiada ona bowiem wiele zalet, takich jak chociażby niewielki i funkcjonalny kształt, łatwość obsługi, niezwykle cicha praca, trwałość konstrukcji, łatwy montaż, a także przyjazność dla środowiska naturalnego. Jednak na tym nie kończy się jeszcze jakże długa lista zalet oczyszczalni biologicznej.

Oczyszczalnie wykorzystujące metody biologiczne, pozwalają bowiem wypracować spore oszczędności zarówno pieniędzy, jak i czasu. Przede wszystkim – zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Środowiska z roku 2009 – można oczyszczone płyny bezpiecznie wykorzystywać w celu nawadniania ogródków czy gruntów rolnych. Zarazem koszty energii pobieranej podczas pracy oczyszczalni są bardzo niewielkie. Nie tracimy również zbyt wiele czasu na obsługę i konserwację biologicznej oczyszczalni ścieków. Wystarczy nie więcej aniżeli parę razy do roku, dokonać wymiany nagromadzonych w trakcie jej pracy zanieczyszczeń w osadniku.

Autor artykułu: tekst powstał w oparciu o materiały dostarczone przez firmę AquaClear

4 sierpnia 2015

O autorze

Redakcja


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatni komentarz
  • Patryk
    1
    Pojemniki na odpady
    U nas jakiś czas temu zamontowano tzw. moloki, które są wkopywane w ziemię. W przypadku odpadów zielonych związany u dołu worek i tak przecieka przy wyciąganiu. Strasznie potem śmierdzi wokół…
GLAERIA FLICKR
KONTAKT

AG Solutions - marekting internetowy

Email : kontakt@ekogroup.info