Recykling elektroniki – wszystko, co trzeba wiedzieć na ten temat!
Informacje, Promowane

Recykling elektroniki – wszystko, co trzeba wiedzieć na ten temat!

Sprzęty elektroniczne zawierają sporo szkodliwych substancji chemicznych. Prawidłowe przetwarzanie zużytej elektroniki jest więc bardzo ważne zarówno dla środowiska naturalnego, jak i naszego zdrowia. W niniejszym artykule przedstawimy ważne informacje na temat recyklingu elektroodpadów.

Czym są elektroodpady?

Elektroodpady (inaczej odpady elektroniczne lub e-odpady) to grupa odpadów, która obejmuje zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Do elektroodpadów można zaliczyć np. stare komputery, telewizory, telefony komórkowe, pralki, lodówki, odkurzacze, akumulatory samochodowe, płytki z telefonów komórkowych, zabawki na baterie, a także złom komputerowy (np. zasilacze komputerowe czy karty graficzne).

Dlaczego prawidłowy recykling elektroodpadów jest tak ważny?

Do produkcji sprzętów elektronicznych wykorzystuje się związki chemiczne, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Należą do nich m.in. rtęć, kadm, azbest czy związki bromu. Nieodpowiednie postępowanie z elektrozłomem może prowadzić do poważnych skutków ekologicznych i zdrowotnych. Elektroodpady wyrzucone do kosza razem ze zwykłymi śmieciami trafiają na wysypisko śmieci, a wydzielane przez nie toksyczne substancje zatruwają glebę, wodę i powietrze. Prowadzi to do zanieczyszczenia środowiska i stanowi zagrożenie dla zdrowia organizmów żywych. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby postępować z elektroodpadami w odpowiedni sposób.

Elektroodpady – jak z nimi postępować?

Złom elektroniczny to szczególna kategoria odpadów, których nie wolno wyrzucać do kosza razem ze zwykłymi śmieciami (grozi za to kara grzywny). Niedopuszczalne jest także pozostawianie elektroodpadów w lesie czy rowach ze względu na ich dużą szkodliwość dla środowiska. Należy również unikać magazynowania elektrozłomu w domu czy firmie oraz samodzielnego demontowania sprzętów. E-odpady uwalniają toksyczne substancje, dlatego takie działania mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. Istnieje kilka możliwości zagospodarowania zużytych sprzętów elektronicznych. Można je oddać między innymi do:

 • punktu zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego;
 • profesjonalnej firmy zapewniającej odbiór i recykling elektroodpadów – https://www.ecoport.pl/recykling-elektroniki/;
 • sklepu ze sprzętem elektrycznym i elektronicznym (przy zakupie nowego sprzętu);
 • punktu serwisowego.

Kiedy należy oddać zużyty sprzęt elektroniczny?

Wiemy już, że zużyty sprzęt elektroniczny należy oddać do jednego z punktów zajmujących się odbiorem elektroodpadów. Pozostaje więc pytanie: kiedy powinno się to zrobić? Oddanie zużytych sprzętów warto rozważyć przede wszystkim w następujących sytuacjach:

 • Okres użytkowania sprzętu dobiega końca – każdy sprzęt elektroniczny posiada określony czas użytkowania, który jest oszacowany i gwarantowany przez producenta. W przypadku urządzeń RTV/AGD ważnym wskaźnikiem wpływającym na decyzję o zakupie i późniejszej utylizacji sprzętu powinna być również klasa energetyczna.
 • Awaria lub uszkodzenie sprzętu – jeśli sprzęt elektroniczny uległ zepsuciu lub zniszczeniu, a koszt jego naprawy przewyższa szacunkową aktualną wartość rynkową urządzenia, dobrze jest rozważyć przekazanie go do utylizacji. Jeśli chodzi o zużycie dysków twardych, nie warto ryzykować ponownej utraty danych. Dyski twarde HDD/SDD najlepiej przekazać do zakładów, które specjalizują się w bezpiecznym przetwarzaniu tego typu elektroodpadów – np. do firmy Ecoport – https://www.ecoport.pl/.
 • Zakup nowego sprzętu elektronicznego – planując zakup nowego urządzenia elektronicznego, warto oddać stary, zużyty sprzęt do recyklingu.

Skup złomu elektronicznego – usługi na najwyższym poziomie

Sprzedaż złomu elektronicznego to świetne rozwiązanie, dzięki któremu można pozbyć się elektroodpadów zgodnie z prawem, a jednocześnie zarobić i przyczynić się do dbania o środowisko. W procesie poszukiwania firmy oferującej kompleksowe usługi związane ze skupem zużytych sprzętów elektronicznych warto zwrócić uwagę na Ecoport – https://www.ecoport.pl/. Firma prowadzi skup elektroniki i zajmuje się odbiorem oraz recyklingiem odpadów elektronicznych. Współpracuje zarówno z klientami indywidualnymi, jak i komercyjnymi. Posiada własną flotę samochodową i po wcześniejszym uzgodnieniu może odebrać elektrozłom od swoich klientów. Ecoport to jedna z firm w Europie, która oferuje skup i recykling dysków HDD. Poddaje dyski twarde pełnemu recyklingowi, odzyskując czyste frakcje ukrytych w nich metali (m.in. miedzi, chromu, stali nierdzewnej czy aluminium). Korzystając z usług firmy, możemy pozbyć się elektroodpadów w sposób bezpieczny dla naszego zdrowia i środowiska naturalnego.

Podsumowując, zużyte sprzęty elektroniczne to szczególna kategoria odpadów, która wymaga odpowiedniego przetwarzania i recyklingu. Elektroodpadów nie można wyrzucać do kosza razem z innymi odpadami domowymi. Aby pozbyć się ich w sposób zgodny z prawem i przyjazny dla środowiska, należy oddać je do jednego z punktów zajmujących się odbiorem odpadów elektronicznych.

26 czerwca 2023

O autorze

Redakcja


Ostatni komentarz
 • Patryk
  1
  Pojemniki na odpady
  U nas jakiś czas temu zamontowano tzw. moloki, które są wkopywane w ziemię. W przypadku odpadów zielonych związany u dołu worek i tak przecieka przy wyciąganiu. Strasznie potem śmierdzi wokół…
GLAERIA FLICKR
KONTAKT

AG Solutions - marekting internetowy

Email : kontakt@ekogroup.info