Jak w prawidłowy sposób recyklingować odpady folii LDPE?
Informacje, Promowane

Jak w prawidłowy sposób recyklingować odpady folii LDPE?

Recykling folii LDPE to skuteczna i opłacalna metoda zagospodarowania odpadów, które mnożą się na wysypiskach i stanowią coraz większe zagrożenie dla środowiska naturalnego. Folia LDPE jest materiałem potrzebnym i niełatwym do zastąpienia, dlatego tak trudno wyeliminować ją z powszechnego użycia. Skoro nie możemy się bez niej obyć, a jednocześnie odpady z folii LDPE są tak kłopotliwe, powinniśmy zwiększać efektywność recyklingu LDPE i uczynić wszystko, co możliwe by folia opakowaniowa pozostała jak najdłużej w obiegu.

Jak wygląda recykling folii LDPE?

Przetwarzanie folii LDPE to wieloetapowy i skomplikowany proces. Na jego efektywność i jakość pozyskanego z recyklingu surowca ma też wpływ wiele czynników – prawidłowa segregacja odpadów, wykorzystanie nowoczesnej i wydajnej infrastruktury, zastosowanie nowatorskich i przyjaznych środowisku metod przetwarzania odpadów plastikowych. Folia LDPE dzięki prawidłowo prowadzonemu recyklingowi może być przetwarzana wiele razy i zamiast trafić na składowisko wrócić do obiegu. Jak w praktyce przetwarzać tego rodzaju odpady, pokazuje firma Stena Recycling, która uchodzi za lidera w branży zarządzania odpadami w Polsce i Europie. Stena Recycling zajmuje się recyklingiem odpadów różnych frakcji już od kilku dziesięcioleci. Jej oddziały obecne są też w Polsce, gdzie od ponad dwóch dekad świadczy kompleksowe usługi gospodarowania odpadami i przetwarza je na wielką skalę. Jedną ze specjalności Stena Recycling jest właśnie recykling folii LDPE, za który odpowiada między innymi nowopowstała linia do granulacji folii LDPE uruchomiona w ubiegłym roku we Wschowie. Wspomniana instalacja do recyklingu folii opakowaniowej dzięki zastosowaniu pionierskich i zaawansowanych technologii pozwala przetworzyć aż 15 tysięcy ton folii LDPE rocznie i pozyskać surowiec o doskonałej jakości. Odpady foliowe trafiają do zakładu przetwarzania Stena Recycling z całej Polski. Są tam w pierwszej kolejności sprawdzane, wstępnie oczyszczane i sortowane, by następnie trafić do specjalnych rozdrabniaczy, które strzępią folię LDPE na małe płatki. Rozdrabnianie folii ma na celu umożliwienie dokładnego jej umycia oraz przygotowania do procesu wytłaczania. Po umyciu i osuszeniu folia LDPE jest topiona i formowana w strugi w specjalnym, na bieżąco monitorowanym procesie wytłaczania, od którego przebiegu w dużym stopniu zależy jakość otrzymanego granulatu. Na ostatnim etapie folia LDPE trafia do granulatora, a powstałe w nim granulki z folii LDPE są następnie badane. Sprawdza się ich jakość i właściwości takie jak czystość, elastyczność, rozciągliwość, odporność na zrywanie. Dopiero po drobiazgowej kontroli regranulat LDPE trafia do producentów folii opakowaniowej, worków, torebek strunowych, opakowań foliowych itp.

Jakie korzyści zapewnia przetwarzanie folii LDPE?

Folia LDPE od lat jest podstawowym surowcem wykorzystywanym do produkcji różnych opakowań: torebek, worków, woreczków strunowych, folii spożywczej, a także folii przemysłowych, ogrodniczych i wielu, wielu innych artykułów niezbędnych nam każdego dnia. Folia LDPE doskonale chroni sprzedawane i transportowane produkty przed kurzem, zawilgoceniem, zabrudzeniem, a przy tym jest niedrogim i łatwo dostępnym materiałem. Nie potrafimy obecnie znaleźć dla niej alternatywy, a takie branże jak handel są wręcz na nią skazane. Niestety produkcja LDPE z naturalnych surowców jest dla środowiska dużym obciążeniem, nie wiemy też, jak poradzić sobie z miliardami ton toksycznych odpadów plastikowych, w których tonie świat. Tymczasem wykorzystanie w produkcji granulatu powstałego z recyklingu folii LDPE rozwiązuje wszystkie te problemy. Przetwarzanie folii opakowaniowej może być nie tylko łatwym sposobem na ograniczenie ilości plastikowych śmieci na wysypiskach, ale też najskuteczniejszą drogą pozyskania surowców do produkcji opakowań foliowych bez zużywania naturalnych zasobów. Recykling folii LDPE nie generuje też takiej ilości zanieczyszczeń, jakie generuje produkcja polietylenu z naturalnego surowca i sprzyja ograniczeniu emisji CO2 do atmosfery.

10 lutego 2023

O autorze

Redakcja


Ostatni komentarz
  • Patryk
    1
    Pojemniki na odpady
    U nas jakiś czas temu zamontowano tzw. moloki, które są wkopywane w ziemię. W przypadku odpadów zielonych związany u dołu worek i tak przecieka przy wyciąganiu. Strasznie potem śmierdzi wokół…
GLAERIA FLICKR
KONTAKT

AG Solutions - marekting internetowy

Email : kontakt@ekogroup.info