Informacje, Recykling

Recykling – od czego zacząć?

recykling - od czego zacząć?

Segregowanie śmieci jest już od dłuższego czasu obowiązkiem każdego obywatela naszego kraju. Wielu jednak w ogóle nie trzyma się zasad recyklingu, a inni decydują się je przestrzegać dopiero teraz, kiedy ponownie robi się głośno o marnowaniu żywności i produkowaniu za dużej ilości śmieci. Oczywiście lepiej późno niż wcale – pytanie tylko jak zacząć to robić, jak się nie miało do tej pory doświadczenia? Wystarczy kilka prostych rad, które rozwiążą wszelkie wątpliwości!

Jak zacząć segregować śmieci?

Po pierwsze należy być cierpliwym. Nie zaczynać wszystkiego naraz (kupowanie od razu na oślep kilku pojemników, dzielenie odpadów bez znajomości ich właściwego podziału, itp.), tylko powoli wprowadzać nowe nawyki i czynności, które w końcu wejdą nam tak w krew, że staną się czymś naturalnym, jak zamiatanie podłóg czy zmywanie naczyń.

Warto zacząć od zminimalizowania ilości worków śmieci, które wynosimy z domu. Wystarczy na przykład zgniatać butelki po napojach i puszki, które niepotrzebnie zapełniają worek i kosz na śmieci powietrzem znajdującym się w ich wnętrzu. Wyrzucasz właśnie szklaną butelkę? Wykorzystaj ją do ugniatania odpadów w pojemniku, najmocniej jak tylko się da – dzięki temu możesz zwiększyć miejsce nawet o połowę! Gdy śmieci powoli sięgają brzegu pojemnika, dobrze jest wyciągnąć jego pokrywkę (jeśli taką posiada) i podnieść worek do góry – z pewnością jeszcze starczy miejsca na kilka odpadów zanim zostanie całkowicie zapełniony!

Zachęcamy również do zagospodarowania osobnego, niewielkiego pojemnika na odpady organiczne (obierki, resztki jedzenia). Z racji, że po pewnym czasie zaczynają nieładnie pachnieć, lepiej żeby był to pojemnik zamykany.

Równie ważne jest wyrobienie sobie nawyku częstszego wyrzucania śmieci. Gdy tylko worek zaczyna być pełny, weź go ze sobą przy pierwszej okazji, jak wychodzisz z domu.

Ile pojemników na odpady powinniśmy mieć?

Niechęć do segregacji śmieci wynika często z tego, że istnieje przekonanie o konieczności posiadania osobnych pojemników na śmieci typu papier, szkło, odpady organiczne i tworzywa sztuczne. Mieszkańcy dużych domów jednorodzinnych nie muszą się tym rzekomo martwić, ale mniejszych mieszkań w bloków już tak. Jest to błędna interpretacja przepisów – do papieru, plastiku i szkła wystarczy tak naprawdę jeden pojemnik. Dlaczego? Są to odpady czyste, które nie brudzą i nie mieszają się ze sobą, więc kiedy idziemy do śmietnika z jednym workiem można po prostu posegregować je na miejscu. Stąd potrzeba tak naprawdę nie więcej niż dwóch pojemników na śmieci.

Co z odpadami poremontowymi?

Odpady poremontowe i budowlane również muszą być poddawane recyklingowi. Nie tylko dotyczą one gruzu, kurzu i tynku, ale nawet mebli. Ze względu na swoje gabaryty i wagę pozbywa się ich na innych zasadach. Należy wtedy skorzystać z usług specjalistycznej firmy, która zajmuje się zawodowo wywozem gruzu i odpadów budowlanych. Dysponują kontenerami o różnych pojemnościach, które po wszystkim wywiozą do odpowiedniego wysypiska. Jedną z takich firm jest Usuń-Gruz.pl, która od lat się tym zajmuje zarówno w Poznaniu, jak i okolicach (zapraszamy: wywóz śmieci Puszczykowo).

Segregacja śmieci jest ogromnie ważna, szczególnie dzisiaj, kiedy nasza planeta jest na skraju wytrzymałości. Wyrobić sobie nowe nawyki nie jest trudno, nie ma też potrzeby kupowania dziesiątek pojemników na każdy rodzaj odpadów. Wystarczy niewiele, żeby dokonać czegoś wielkiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *