W LEŚNYM OŚRODKU WYKLUŁY SIĘ CIETRZEWIE
Informacje, Ochrona środowiska

W LEŚNYM OŚRODKU WYKLUŁY SIĘ CIETRZEWIE

W Ośrodku Hodowli Cietrzewia Nadleśnictwa Spychowo wykluły się młode cietrzewie. Nowoczesny ośrodek dla leśnego kuraka został oficjalnie otwarty w ubiegłym roku.

Czerwiec i lipiec jest okresem klucia się kolejnego pokolenia cietrzewi. W tym roku wykluło się już 25 piskląt, które mimo upalnego czerwca i zimnego lipca, cieszą się dobrym zdrowiem.

Klucie odbywa się w doskonale ukrytych gniazdach, które są trudne do znalezienia mimo ograniczonej powierzchni w wolierach.

Zdarza się, że kurka potrafi znieść o wiele więcej jaj, niż jest w stanie wysiedzieć. Wówczas ich nadmiar trafia pod nasiadkę, a w momencie klucia są przenoszone do specjalnego klujnika. Gdy pisklęta się wyklują, trafiają z powrotem do matki.

Młode pokolenie jest szczególnie wrażliwe na choroby, dlatego bardzo ważne jest ciągłe obserwowanie każdego pisklęcia i szybkie reagowanie na jakiekolwiek zmiany w zachowaniu.

Do tego służy monitoring w wolierach, który pozwala na ciągłą obserwację kuraków, dzięki czemu leśnicy mogą natychmiast interweniować. Pisklęta szybko rosną i potrzebują dobrego jakościowo, naturalnego pokarmu, głównie drobnych owadów.
Opiekunowie z leśnego ośrodka hodowli proszą wszystkich o trzymanie kciuków za ich dalszy prawidłowy wzrost i rozwój.

Ośrodek hodowli cietrzewia w Nadleśnictwie Spychowo został otwarty w 2018 r. Powstał on w ramach projektu rozwojowego Lasów Państwowych „Czynna ochrona cietrzewia na gruntach w zarządzie Lasów Państwowych w Polsce”. W projekcie uczestniczą nadleśnictwa z RDLP w Olsztynie Szczytno i Jedwabno, gdzie m.in. wsiedlane będą cietrzewie wyhodowane w ośrodku hodowli cietrzewia w Nadleśnictwie Spychowo.

W ośrodku znajduje się 12 wolier, w których leśnicy prowadzą hodowlę cietrzewi, przygotowują także młode osobniki do życia na wolności. W wybranych ostojach wybudowane zostaną woliery adaptacyjne. To w nich ptaki będą przystosowywać się do warunków, w których przyjdzie im żyć po wypuszczeniu na wolność. Wsiedlane ptaki powinny włączyć się w życie lokalnych populacji, a tym samym przyczynić do zwiększenia ich liczebności.

Cietrzew (Lyrurus tetrix) jest kurakiem, który ze względu na znaczny spadek liczebności w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat został uznany za gatunek zagrożony wyginięciem i wpisany do „Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt”. Obecnie w Polsce na wolności żyje zaledwie 400-500 osobników.

Działania nadleśnictw są bardzo ważne dla powodzenia całego projektu, którego głównym celem jest zachowanie lub odtworzenie populacji gatunku w rejonach jego występowania. W wybranych nadleśnictwach podejmowane są zabiegi ochrony czynnej, które mają ograniczyć niekorzystne zmiany zachodzące w ostojach cietrzewi i poprawić ich warunki bytowania.

ŹRÓDŁO: LASY PAŃSTWOWE

3 sierpnia 2019

O autorze

Redakcja


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatni komentarz
  • Patryk
    1
    Pojemniki na odpady
    U nas jakiś czas temu zamontowano tzw. moloki, które są wkopywane w ziemię. W przypadku odpadów zielonych związany u dołu worek i tak przecieka przy wyciąganiu. Strasznie potem śmierdzi wokół…
GLAERIA FLICKR
KONTAKT

AG Solutions - marekting internetowy

Email : kontakt@ekogroup.info