Biokominek – czy wiesz, jak działa i kiedy go używać?
Informacje

Biokominek – czy wiesz, jak działa i kiedy go używać?

Biokominek to nowatorskie rozwiązanie, które pozwoli cieszyć się trzaskającym ogniem w każdym mieszkaniu – nawet tam, gdzie nie ma instalacji kominowej. Jak to możliwe? Przeczytaj, jak działa biokominek i czym różni się od tradycyjnego kominka.

Jak działa biokominek?

Biokominek to rodzaj urządzenia, w którym tradycyjny opał – drewno lub brykiet – zastąpiono biopaliwem. Pod hasłem tym kryją się różnego rodzaju substancje w postaci płynnej lub żelowej. Podczas spalania nie emitują one szkodliwych dla zdrowia substancji, zatem nie zachodzi konieczność podłączania biokominka do przewodu kominowego. Co więcej, biopaliwo nie wytwarza popiołu, jest więc bardzo czystym i niewymagającym sprzątania rodzajem opału. Dzięki wspomnianym cechom biokominki można zamontować w dowolnym miejscu, nie tylko w domu jednorodzinnym, ale także w mieszkaniu w bloku. Ten rodzaj urządzenia jest w pełni bezpieczny. Paliwo spala się, wydzielając do atmosfery wyłącznie parę wodną i minimalną ilość dwutlenku węgla. Jest to tak śladowa ilość, że porównać ją można do CO2 zawartego w powietrzu wydychanym przez człowieka. Kupując biokominek, warto zwrócić uwagę na jego wykonanie. Jako że mamy tu do czynienia z takim samym ogniem jak w przypadku tradycyjnych kominków, materiały użyte do jego wykonania muszą być odporne na działanie wysokich temperatur. Podczas instalacji pamiętajmy także o tym, żeby biokominek nie stał w bezpośrednim sąsiedztwie przedmiotów łatwopalnych.

Dekoracja czy źródło ciepła?

Biokominek to nie tylko wspaniała dekoracja mieszkania. Warto pamiętać, że urządzenie to również dostarcza ciepła. Poszczególne kominki na biopaliwo różnią się między sobą mocą, a więc ilością energii cieplnej, jaką mogą przekazać do otoczenia. Przeciętna moc biokominka to 3 kW, a więc nieco więcej niż w przypadku standardowego grzejnika pokojowego. Zatem omawiany rodzaj urządzenia traktować należy jako dodatkowe, opcjonalne źródło ciepła. Biopaliwo jest stosunkowo wysokokaloryczne; w zależności od intensywności płomienia i wielkości zbiornika w urządzeniu, pojedyncze napełnienie pozwala na utrzymywanie płomienia od 2 do 9 godzin. Bioetanol dopuszczony do użytku w obiektach mieszkalnych powinien posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny. Warto zwrócić uwagę na ten szczegół, tak aby móc cieszyć się magnetyzującym widokiem płomieni bez obaw o zdrowie domowników.

Kiedy warto zainstalować biokominek?

Kominki zasilane biopaliwem to świetne rozwiązanie dla każdego. Sprawdzi się ono zarówno w domu jednorodzinnym, w którym nie ma przewodu kominowego, jak i w mieszkaniu w budynku wielomieszkaniowym. Ten czysty i bezpieczny rodzaj kominka nie przysporzy nam pracy, a jego rozpalanie jest bardzo łatwe. Bogaty wybór modeli sprawia, że biokominek sprawdzi się w każdej aranżacji wnętrza. Urządzenia wzorowane na tradycyjnych kominkach można wbudować we wnękę w ścianie – modele wolnostojące świetnie prezentować się będą w aranżacjach nowoczesnych.

Kominek na biopaliwo jest bezpieczną, czystą i łatwą w utrzymaniu alternatywą dla tradycyjnego kominka na drewno. Warto rozważyć jego instalację – zwłaszcza jeśli nie posiadamy w mieszkaniu instalacji kominowej.

21 stycznia 2016

O autorze

Redakcja


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatni komentarz
  • Patryk
    1
    Pojemniki na odpady
    U nas jakiś czas temu zamontowano tzw. moloki, które są wkopywane w ziemię. W przypadku odpadów zielonych związany u dołu worek i tak przecieka przy wyciąganiu. Strasznie potem śmierdzi wokół…
GLAERIA FLICKR
KONTAKT

AG Solutions - marekting internetowy

Email : kontakt@ekogroup.info