Upcykling w modzie – trzy rzeczy, które warto wiedzieć o dodatkach z odpadów
Informacje

Upcykling w modzie – trzy rzeczy, które warto wiedzieć o dodatkach z odpadów

Z roku na rok rośnie świadomość potrzeby ochrony środowiska. Coraz więcej osób świadomie rezygnuje z zakupu nowych ubrań i dodatków, a modowy recykling jest dla wielu osób codziennością. Teraz do tych pożytecznych trendów dołącza upcykling, czyli kolejna forma przetwarzania odpadów. Jeśli jeszcze o nim nie słyszałeś, to zdecydowanie czas to zmienić.

Upcykling a recykling

Swoją przygodę z modową ekologią warto zacząć od poznania różnic między tymi dwoma terminami. Recyklingu raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Upcykling dopiero zyskuje na popularności, dlatego może jeszcze dla wielu osób być dość enigmatycznym pojęciem. Jest to bardzo zbliżony proces do recyklingu, jednak końcowy produkt ma wyższą wartość niż wykorzystane do produkcji surowce.

Zwiększona wartość wytworzonych z odpadów przedmiotów to jednak nie jedyna różnica między tymi dwoma procesami. Upcykling nie jest nastawiony jedynie na aspekty związane z funkcjonalnością – sporo uwagi poświęca się kwestiom estetyki, piękna i oryginalności. Ponadto osobom zajmującym się upcyklingiem zależy nie tylko na zmniejszeniu ilości odpadów, ale także na ograniczeniu do minimum zużycia prądu, wody i innych surowców podczas produkcji.

Zalety upcyklingu

Najbardziej oczywistą zaletą upcyklingu jest oczywiście pozytywny wpływ na środowisko i możliwość przyczynienia się do ograniczenia produkcji śmieci. Ważnym celem jest ponadto zminimalizowanie wykorzystania np. prądu i gazu, dlatego wiele przedmiotów jest wykonywanych ręcznie. W ten sposób można otrzymać produkt, który jest dziełem ludzkich rąk i nie pochodzi z seryjnej produkcji.

Wiele osób docenia upcykling także za oryginalność, która jest spowodowana nie tylko produkcją ręczną. Do tworzenia przedmiotów z odpadów wykorzystuje się często przedmioty i ich fragmenty, które są jedyne w swoim rodzaju. Nawet jeśli torby marki Trashki są do siebie podobne pod względem kształtu, to sam projekt na pewno będzie różnił się wyglądem ze względu na wykorzystanie np. innych banerów reklamowych lub ulotek.

Co można w ten sposób wyprodukować?

Wbrew pozorom z odpadów można stworzyć naprawdę wiele wartościowych produktów. Klasykiem gatunku są meble z palet, które biją rekordy popularności i są ostatnim krzykiem mody. Firma Trashki poszła w nieco innym kierunku i postawiła na produkcję oryginalnych akcesoriów. Plecaki, torby na ramię, nerki czy też saszetki z banerów winylowych i dętek rowerowych prezentują się równie dobrze jak modele z popularnych sieciówek.

W ramach upcyklingu powstają wyjątkowe przedmioty użytkowe, które często mogą posłużyć jako bardzo nowoczesne dekoracje. Wiele przetworzonych produktów to prawdziwe dzieła sztuki nowoczesnej, które mogą osiągać naprawdę zawrotne kwoty. Tak naprawdę jedynym ograniczeniem w przypadku upcyklingu jest wyobraźnia twórców. Czasami można naprawdę przeżyć niemały szok na wieść o tym, że torba w miejskim stylu jest zrobiona z dętki rowerowej.

14 października 2020

O autorze

Redakcja


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatni komentarz
  • Patryk
    1
    Pojemniki na odpady
    U nas jakiś czas temu zamontowano tzw. moloki, które są wkopywane w ziemię. W przypadku odpadów zielonych związany u dołu worek i tak przecieka przy wyciąganiu. Strasznie potem śmierdzi wokół…
GLAERIA FLICKR
KONTAKT

AG Solutions - marekting internetowy

Email : kontakt@ekogroup.info