Dąb Sylwan będzie nowym pomnikiem przyrody
Informacje, Ochrona środowiska

Dąb Sylwan będzie nowym pomnikiem przyrody

W ciągu zaledwie kilku miesięcy zgłoszono 135 wniosków o ustanowienie nowych pomników przyrody na terenie nadleśnictw RDLP w Radomiu. Jednym z wytypowanych drzew jest dąb o imieniu Sylwan.

Akcja została zainicjowana przez Organizację Natura i Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej „Dolina Kacanki”, które działają głównie na terenie powiatu staszowskiego. W efekcie trwających rozmów i ustaleń do działań przyłączyły się Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych oraz Liga Ochrony Przyrody – Zarządy Okręgów w Kielcach, Tarnobrzegu i Radomiu.

Proponowane do objęcia ochroną obiekty to głównie drzewa odznaczające się wyjątkowymi walorami przyrodniczymi wśród otaczającego je krajobrazu. Drzewa te, z racji swojej długowieczności, często były również „niemymi” świadkami dramatycznych wydarzeń historycznych, lub stanowiły ważne dla lokalnych społeczności symbole trwania natury w zmieniającym się świecie. Z tego też powodu leśnicy postanowili nadać niektórym pomnikom imiona, które mają upamiętnić, zarówno znaczące daty z naszych dziejów, jak też osoby związane lokalną historią i lasami.

Jednym z nich jest wyjątkowej urody dąb szypułkowy, który rośnie na terenie Nadleśnictwa Kielce w leśnictwie Dobrzeszów i wkrótce otrzyma imię Sylwan. Drzewo to mierzy 30 metrów wysokości, posiada 438 cm obwodu, zaś jego wiek jest szacowany na ponad 160 lat.

W mitologii rzymskiej Sylwan to bóg lasów i dzikiej przyrody, który był przedstawiany jako krzepki starzec w wieńcu z bluszczu. Imię Sylwan od 200 lat jest także nierozerwalnie związane z leśnictwem na ziemiach polskich. Taki tytuł nosi bowiem, najstarsze w Polsce i jedno z pierwszych na świecie, leśne czasopismo naukowe, które ukazuje się od 1820 r. To niezwykle cenione wydawnictwo przyczyniło się do rozwoju polskiego leśnictwa, służąc postępowi, upowszechnieniu wiedzy leśnej oraz rozwojowi nauki.

Dla uczczenia przypadającej w tym roku okrągłej rocznicy ukazania się pierwszego polskiego czasopisma leśnego, Świętokrzysko-Radomski Oddział Polskiego Towarzystwa Leśnego, wspólnie z RDLP w Radomiu oraz Nadleśnictwem Kielce, wyszedł z inicjatywą nadania dębowi szypułkowemu rosnącemu na terenie leśnictwa Dobrzeszów, imienia Sylwan.

Projektowany pomnik przyrody znajduje się w urokliwym miejscu, w pobliżu rezerwatu przyrody Góra Dobrzeszowska, wśród jodeł buków oraz innych dębów. Drzewo odznacza się prostym pokrojem, zaś w dolnej części jego pnia widoczny jest tajemniczy ślad przypominający „bliznę”. Zgodnie z legendarnym przekazem jest to „pamiątka” po postrzale, którego dąb, będący jeszcze w latach swojej młodości, doznał od żołnierzy carskich.

Wniosek o ustanowienie pomnika przyrody został już wstępnie zaakceptowany przez Gminę Łopuszno i czeka na oficjalne zatwierdzenie w postaci uchwały Rady Gminy. Jeżeli tylko sytuacja na to pozwoli, leśnicy planują zorganizowanie specjalnej uroczystości związanej z nadaniem imienia nowemu pomnikowi przyrody.

Jacek Koba, RDLP w Radomiu
Źródło: Lasy Państwowe

25 listopada 2020

O autorze

Redakcja


Ostatni komentarz
  • Patryk
    1
    Pojemniki na odpady
    U nas jakiś czas temu zamontowano tzw. moloki, które są wkopywane w ziemię. W przypadku odpadów zielonych związany u dołu worek i tak przecieka przy wyciąganiu. Strasznie potem śmierdzi wokół…
GLAERIA FLICKR
KONTAKT

AG Solutions - marekting internetowy

Email : kontakt@ekogroup.info