Otwarcie stacji wodorowej
Informacje, Motoryzacja, Ochrona środowiska

Otwarcie stacji wodorowej

Pierwsza w Polsce ogólnodostępna stacja wodorowa do tankowania autobusów i samochodów osobowych działa w Warszawie już od 11 września 2023 r. W uroczystym otwarciu obiektu uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Rozpoczyna się nowa epoka w transporcie. To historia, która dzieje się na naszych oczach. Dwa i pół roku temu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska powstał Departament Gospodarki Wodorowej, od tamtego czasu w Polsce wiele się zmieniło. Dzięki naszej pracy powstała polska strategia wodorowa, którą rząd przyjął w listopadzie 2021 roku, a dzięki ogromnemu zaangażowaniu przedstawicieli branży wodorowej powołano pierwsze w Europie porozumienie sektorowe na rzecz gospodarki wodorowej. Dzisiaj skupia ono ponad 250 podmiotów z Polski, Europy, a nawet Dalekiego Wschodu – powiedział podczas uroczystości wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Pierwsza w Polsce ogólnodostępna stacja tankowania wodoru dla autobusów i samochodów osobowych na warszawskim Ursynowie została wyposażona w dwa dyspensery: o wyższym ciśnieniu 700 barów, przeznaczonym dla samochodów osobowych oraz o ciśnieniu 350 barów do napełniania większych baków, montowanych w autobusach i pojazdach ciężarowych. Inwestycja została całkowicie sfinansowana z środków prywatnych spółki PAK-PCE Stacje H2, ale kolejne pięć przedsięwzięć realizowanych przez nią otrzyma 20 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do kosztów budowy. Tak duże wsparcie umożliwi powstanie do 2024 roku stacji tankowania wodoru w Rybniku, Wrocławiu, Gdański, Gdyni i Lublinie.

Jesteśmy dumni, że Polska jest liderem zmian jeżeli chodzi o rozwój gospodarki wodorowej w Europie, bo wodór jest idealną alternatywą dla paliw kopalnych. Mamy ambicję, aby w Polsce powstały też fabryki elektrolizerów wodoru i ogniw paliwowych oraz cały łańcuch wartości, który pozwoli nam stworzyć polską gospodarkę wodorową – mówił wiceminister.

Dzięki dofinansowaniu z NFOŚiGW w ciągu najbliższych kilku lat powstaną kolejne stacje tankowania m.in. w Rzeszowie, Nowej Sarzynie, Tychach, Poznaniu, Wałbrzychu i Świerklańcu.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Ochrony Środowiska

13 września 2023

O autorze

Redakcja


Ostatni komentarz
  • Patryk
    1
    Pojemniki na odpady
    U nas jakiś czas temu zamontowano tzw. moloki, które są wkopywane w ziemię. W przypadku odpadów zielonych związany u dołu worek i tak przecieka przy wyciąganiu. Strasznie potem śmierdzi wokół…
GLAERIA FLICKR
KONTAKT

AG Solutions - marekting internetowy

Email : kontakt@ekogroup.info