To, że podstawowa oferta polisy OC musi być taka sama u każdego ubezpieczyciela, co gwarantuje prawo, wie każdy z nas. Co powinniśmy wiedzieć ponadto? Oto kilka podstawowych faktów.
Mimo, że gwarancje Państwa polskiego są takie, że oferta OC niczym się nie może różnić w firmach ubezpieczeniowych, to nie mają te ustalenia nic wspólnego z dodatkowymi opcjami, które gwarantują towarzystwa ubezpieczeniowe i którymi to różnią się oferty na OC między sobą. Często różnice dotyczą ważnych kwestii, jak wysokość składki, czy zniżki i zwyżki.
- Kupujesz auto
Samochód powinniśmy ubezpieczyć w momencie rejestracji wozu. W praktyce trzeba to zrobić wcześniej, bo podczas rejestracji musimy pokazać ważne wykupione ubezpieczenie OC. Pamiętajmy, że nie możemy się poruszać po drogach bez ważnego OC.
- Samochód używany z ważną polisą
Jeżeli kupiliśmy samochód używany, który posiada ważną polisę, wtedy mamy 30 dni na decyzję, czy pozostajemy u obecnego ubezpieczyciela, czy pragniemy zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe.
WAŻNE! Jeżeli nasze wypowiedzenie umowy OC nie wpłynie do ubezpieczalni w ciągu 30 dni, wtedy umowa zostanie automatycznie przedłużona na kolejne 12 miesięcy.
- Samochód nowy
Podpisujemy umowę na nową, wybraną przez nas polisę. Pomocny w wyborze może być kalkulator OC, który wyliczy składkę oraz wskaże nam najatrakcyjniejsze oferty.
- Kalkulator OC
Jeżeli chcemy, aby oferta ubezpieczenia była tania i korzystna dla nas, skorzystajmy z internetowych narzędzi, które pomogą nam dokonać wyboru. Kalkulator OC po wpisaniu danych potrzebnych do ubezpieczenia, wyliczy dla nas dokładną wysokość składki, uwzględniając zniżki, zwyżki i promocje danych ubezpieczycieli.
- Umowa na OC
Umowa na ubezpieczenie OC jest zawierana na rok, czyli 12 miesięcy. Wypowiedzenie jej nie jest możliwe przed ukończeniem tego okresu, chyba że zostaną spełnione pewne warunki (wg. OWU danego ubezpieczyciela, np. kradzież samochodu itd.) Formularz wypowiedzenia możemy złożyć najpóźniej na jeden dzień przed końcem polisy. Jednak dopiero po upływie roku umowa zostanie rozwiązana. Zwracajmy uwagę w umowie na taryfę – wysokość składek, zniżki, zwyżki. Sprawdźmy, czy znajduje się w umowie zapis o składce minimalnej i czy obliczona składka będzie składką ostateczną i jej kwota nie ulegnie zmianie w trakcie trwania polisy OC.
- Sytuacje, gdy OC przestaje obowiązywać
Mamy prawo złożyć wypowiedzenie umowy OC przed czasem:
- w przypadku sprzedaży
- w przypadku wyrejestrowania samochodu.