Elektroodpady – cenne źródło nowych surowców
Informacje

Elektroodpady – cenne źródło nowych surowców

Jedna z większych w naszym kraju firm zajmujących się recyklingiem odpadów – Stena Recycling – szacuje, że w ciągu tygodnia na świecie powstaje milion ton odpadów elektronicznych. Wszystko także wskazuje na to, że ilość ta będzie w przyszłości rosła. Problemem w przypadku elektrośmieci jest zarówno rosnąca z dnia na dzień masa tych odpadów, jak i specyficzne właściwości tej frakcji. Elektroodpady, czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zawierają niebezpieczne dla środowiska i ludzi substancje. Z tych powodów gospodarka odpadami elektronicznymi wymaga szczególnych procedur i rozwiązań, często wysokospecjalistycznych technologii, które pozwolą nie tylko zabezpieczyć groźne odpady, ale i właściwie je wykorzystać.

Dlaczego recykling elektroodpadów jest tak ważny?

Zapotrzebowanie na nowe produkty i urządzenia elektroniczne stale rośnie, a do ich produkcji potrzebne są ogromne ilości surowców, często trudno dostępnych i deficytowych, m.in. metali szlachetnych. Naturalne zasoby są jednak ograniczone, a ich eksploatacja jest kosztowna, wymaga sporych nakładów energetycznych, wiąże się z wieloma szkodami środowiskowymi. Jednym z najskuteczniejszych sposobów pozyskiwania wartościowych surowców jest wobec tego recykling. Przetwarzanie odpadów elektronicznych pozwala nie tylko oszczędzić naturalne źródła surowców, ale jednocześnie zredukować ilość tych odpadów. Recykling odpadów elektronicznych i elektrycznych pozwala również obniżyć koszty wytworzenia nowych dóbr oraz ograniczyć niekorzystny wpływ procesów wydobycia złóż i produkcji np. poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla czy mniejsze zużycie energii. Elektrośmieci przy takim do nich podejściu przestają być jedynie problemem, a przeobrażają się w zasoby, których wszyscy potrzebujemy.

Zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny – kopalnia wartościowych surowców

Specjaliści ze Stena Recycling zajmują się recyklingiem elektroniki od 1992 roku, a ten długi czas i liczne doświadczenia, zaowocowały tym, że dziś firma jest w stanie poddać przetworzeniu niemal każdy rodzaj elektroodpadów. Zakłady Stena Recycling prowadzą zbiórkę i recykling zużytych sprzętów elektronicznych i elektrycznych oraz odpadów powstających w trakcie produkcji. Z elektrośmieci odzyskiwane są nie tylko bardzo cenne metale szlachetne, ale również tworzywa sztuczne czy złom żelazny. Jednocześnie specjalne procedury rozbiórki zużytych sprzętów, zwykle przeprowadzanej ręcznie, zapewniają bardzo precyzyjne oddzielenie i zabezpieczenie tych substancji, które zagrażałyby środowisku, takich jak rtęć czy baterie. Część z tych odpadów niebezpiecznych poddaje się przetworzeniu, np. rafinacji, inne utylizuje. Odzyskane z elektroniki materiały trafiają następnie do zakładów produkcyjnych, by tam stać się budulcem dla nowych produktów.

Ponowne użycie i recykling odpadów elektronicznych – to się wszystkim opłaca

Inną formułą, która pozwala wykorzystać elektroodpady(recykling elektroniki), jest ich ponowne użycie, czyli metoda REUSE.  Wiele części z nieużywanych monitorów, telewizorów czy komputerów może posłużyć do wyprodukowania nowego sprzętu, a to gwarantuje już nie tylko oszczędność surowców, energii, wody, ale i zasobów niezbędnych do procesu przetwarzania odpadów. W taki sposób, dzięki recyklingowi i metodzie REUSE realizowane są podstawowe postulaty gospodarki obiegu zamkniętego i idea zrównoważonego rozwoju. To innowacyjne podejście do problemów związanych z gospodarowaniem odpadami odbywa się ponadto z korzyścią dla wszystkich: konsumentów, producentów i oczywiście środowiska, w którym żyjemy.

14 kwietnia 2020

O autorze

Redakcja


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatni komentarz
  • Patryk
    1
    Pojemniki na odpady
    U nas jakiś czas temu zamontowano tzw. moloki, które są wkopywane w ziemię. W przypadku odpadów zielonych związany u dołu worek i tak przecieka przy wyciąganiu. Strasznie potem śmierdzi wokół…
GLAERIA FLICKR
KONTAKT

AG Solutions - marekting internetowy

Email : kontakt@ekogroup.info