Rybołowy wróciły z migracji. Transmisja online z kolejnego gniazda
Informacje, Ochrona środowiska

Rybołowy wróciły z migracji. Transmisja online z kolejnego gniazda

Do Polski powróciła samica rybołowa, która w ubiegły roku gniazdowała w lasach olsztyńskiego Nadleśnictwa Jedwabno. Ptak ma założony nadajnik GPS, dzięki czemu można było śledzi jego całą trasę.

Samica rybołowa, ochrzczona przez internautów Jedwabną, wystartowała z Ghany znad Jeziora Volta 19 marca w samo południe. Jej podróż trwała 25 dni, w tym przez sześć dni odpoczywała w północnych Włoszech. Samica pokonała łącznie około 6250 km w 170 godz. aktywnego lotu.

Ptak już w ubiegłym roku został wyposażony w ważący kilkanaście gram nadajnik GPS. Dzięki urządzeniu można było obserwować wylot samicy z gniazda na początku września 2019 r., kiedy to ruszyła w migrację do Afryki. Podróż Jedwabnej to pierwsza zarejestrowana w Polsce migracja rybołowa.

W Polsce czekał już na samicę samiec o imieniu Napiwek. Od ponad tygodnia przygotowywał dla nich gniazdo. Para założy swój lęg w puszczy Napiwodzko-Ramuckiej w lasach Nadleśnictwa Jedwabno.

Życie ptaków, wysiadywanie jaj i późniejsze odchowywanie lęgu będzie można obserwować dzięki kamerze zainstalowanej przy gnieździe. Ornitolodzy z Komitetu Ochrony Orłów zainstalowali również panele solarne, które zasilają kamery.

Monitorowanie migracji rybołowów jest elementem projektu LIFE koordynowanego przez Lasy Państwowe we współpracy z ornitologami Komitetu Ochrony Orłów. Populacja rybołów jest w Polsce nieliczna, wynosi ok. 26 par. Dlatego też od 2017 r. są prowadzone działania mające na celu przywrócenie tego gatunku nad jeziora.

To nie jest jedyna transmisja z gniazda rybołowów. Od połowy marca można oglądać rybołowy zamieszkujące gniazdo w Nadleśnictwie Barlinek. Para ptaków, nieoficjalnie zwanych Barlinek i Brynka, pojawia się w tamtejszym nadleśnictwie już od kilku lat.

Ponadto są prowadzone również transmisje z gniazda hajstry, czyli bociana czarnego oraz całoroczna relacja z żubrzej polany.

Źródło: Lasy Państwowe

15 kwietnia 2020

O autorze

Redakcja


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatni komentarz
  • Patryk
    1
    Pojemniki na odpady
    U nas jakiś czas temu zamontowano tzw. moloki, które są wkopywane w ziemię. W przypadku odpadów zielonych związany u dołu worek i tak przecieka przy wyciąganiu. Strasznie potem śmierdzi wokół…
GLAERIA FLICKR
KONTAKT

AG Solutions - marekting internetowy

Email : kontakt@ekogroup.info