Nowy sezon z hajstrą. Ruszyła transmisja z gniazda bocianów czarnych
Informacje, Ochrona środowiska

Nowy sezon z hajstrą. Ruszyła transmisja z gniazda bocianów czarnych

Bociany czarne, które można obserwować podczas transmisji online, już wylądowały w gnieździe „Dąb 2”. Para wylądowała w gnieździe 7 kwietnia.

Wprawdzie nie jest znana historia tych ptaków, gdyż nie mają obrączek, ale wygląda na to, że dobrze znają gniazdo oraz jego otoczenie. Zapewne jest to para, która gnieździła się w tym gnieździe w 2019 r. Bociany po przylocie nie próżnowały, już kopulowały, ptaki nocowały na gnieździe.

Opiekun merytoryczny projektu, prof. Piotr Zieliński, pracownik Uniwersytetu Łódzkiego, ocenia, że do drugiego wytypowanego gniazda „Dąb 1” bociany też przylecą, ale mają opóźnienie i do lęgu może nie dojść.

Gniazda do prowadzenia transmisji zostały wytypowane w styczniu, leśnicy i ornitolodzy wytypowali pod kątem założenia kamery dwa miejsca gniazdowania bocianów czarnych w województwie łódzkim. W każdej z lokalizacji zainstalowali kamery z funkcją podczerwieni. Cała operacja odbyła się, kiedy bocianów czarnych nie było jeszcze w kraju i za zgodą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi. W pracach terenowych uczestniczyli leśnicy z RDLP z Łodzi oraz Bartosz Janic, Maciej Kamiński, Michał Strawiak i Piotr Zieliński.

Bocian czarny (Ciconia nigra) jest nielicznym mieszkańcem polskich lasów, prowadzi skryty tryb życia. Realizowany od 2016 r. projekt edukacyjny Bociany Czarne Online ma odsłonić tajemnice życia tego gatunku. Transmisja online z gniazda tych rzadkich ptaków to wspólny projekt edukacyjny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi i Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego – pionierski w Polsce i jeden z niewielu tego rodzaju w Europie.

W latach 2016 i 2017 uczestniczył w nim również Komitet Ochrony Orłów. Konsultantem naukowym projektu jest wspomniany prof. Piotr Zieliński. Projekt powstał i realizowany jest dzięki finansowemu wsparciu Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.

Leśnicy opiekujący się projektem wyjaśniają, że celowo nie ingerują w losy bocianiej rodziny. W związku z tym internauci mogą zobaczyć podczas transmisji sceny w uznawane za drastyczne (walki ptaków dorosłych o gniazdo, niszczenie jaj, śmierć piskląt wskutek ataku drapieżnika, chorób lub z innych powodów). Dopuszczają jednak możliwość interwencji, np. kiedy na gnieździe znajdą się sznurki, które mogą spowodować uszkodzenie lub śmierć pisklęcia.

Alicja Sitek, Patrycja Szustakowska, RDLP w Łodzi
Źródło: Lasy Państwowe

10 kwietnia 2020

O autorze

Redakcja


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatni komentarz
  • Patryk
    1
    Pojemniki na odpady
    U nas jakiś czas temu zamontowano tzw. moloki, które są wkopywane w ziemię. W przypadku odpadów zielonych związany u dołu worek i tak przecieka przy wyciąganiu. Strasznie potem śmierdzi wokół…
GLAERIA FLICKR
KONTAKT

AG Solutions - marekting internetowy

Email : kontakt@ekogroup.info