Charakterystyka pojemników na odpady
Informacje

Charakterystyka pojemników na odpady

Już od kilku lat można zaobserwować nacisk na działanie ekologiczne niemal w każdej branży. Szczególna ochrona środowiska jest brana pod uwagę zwłaszcza podczas segregacji odpadów. Od jakiegoś czasu coraz częściej można zauważyć podpisane kontenery na osiedlowych śmietnikach czy osobne pojemniki w instytucjach publicznych. Wszystko po to, aby społeczeństwo segregowało papier, szkło, plastik i inne tworzywa. Odpady elektroniczne należy natomiast składować w specjalnych pojemnikach. W szkołach często można zauważyć niewielkie pudełka, w których gromadzi się zużyte baterie.

Odpady elektroniczne

Być może większość obywateli nie zdaje sobie z tego sprawy, ale składowanie zużytych urządzeń elektrycznych na wysypisku śmieci może mieć bardzo negatywne skutki. Zawarte w maszynach substancje chemiczne są niezwykle niebezpieczne. Nawet w przypadku niedziałającego już sprzętu może dojść do jego wybuchu. Skutek? Szkodliwe związki zanieczyszczą powietrze i będą miały negatywny wpływ na środowisko. Z tego powodu telewizory, komputery czy zużyte akumulatory powinny być unieszkodliwiane w przeznaczonych do tego celu ośrodkach.

Odpady medyczne

Kolejnymi odpadami, które mogą mieć szkodliwy wpływ na środowisko są te pochodzenia medycznego. Przejmowane są one zarówno z większych instytucji typu kliniki czy szpitale, jak i z prywatnych gabinetów lekarskich czy aptek. Nawet pozostałości po niektórych produktach pochodzących z salonów fryzjerskich można zaliczyć do odpadów medycznych. Aby zapobiec emisji szkodliwych związków do atmosfery, wymienione placówki powinny zostać wyposażone w specjalne, jednorazowe pojemniki. Dzięki nim można w bezpieczny sposób gromadzić zużyte igły, wenflony, strzykawki, szpatułki czy lancety. Zbiorniki tego typu doskonale nadają się również do salonów weterynaryjnych.

Charakterystyka pojemnika na odpady

Aby dany pojemnik mógł być użytkowany w konkretnej placówce, musi spełniać określone wymagania. Przede wszystkim powinien posiadać dopuszczenie do stosowanie w placówkach Służby Zdrowia (Atest PZH HB 610/93, Świadectwo COTM # 2862196 wydane przez Min.Zdr.i Op.Społ., Opinia U.J. Collegium Medicum, opinia Urz.Woj.Wydz.Ochr.Środowiska). Zbiorniki znajdujące się w ofercie Nowista charakteryzują się wysoką sztywnością, przez co są bardziej wytrzymałe. Wykluczone jest zatem ryzyko pęknięcia pojemnika i wydostania się odpadów na zewnątrz. Ważne jest również to, aby zbiornik był odporny na przemakanie. W tym celu pokrywa się jego ściany np. wkładem polietylenowym. Podczas zakupu produktu warto zwrócić uwagę na jego pojemność. Musi być ona dostosowana do ilości odpadów wytwarzanych dziennie w danej placówce. Nowista oferuje pojemniki nawet o pojemności 60l.

Posegregowane odpady należy odpowiednio zutylizować. Firma, z którą dana instytucja nawiąże współpracę ma za zadanie odebrać opakowanie z odpadami i jednocześnie wydać nowe. Istotne jest, aby wypełniona została Karta Przekazania Odpadu. Następnie zużyte artykuły muszą zostać przetransportowane oraz unieszkodliwione. Cały ten proces pozwala na bezpieczną segregację i ochronę środowiska.

6 lipca 2016

O autorze

Redakcja


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatni komentarz
  • Patryk
    1
    Pojemniki na odpady
    U nas jakiś czas temu zamontowano tzw. moloki, które są wkopywane w ziemię. W przypadku odpadów zielonych związany u dołu worek i tak przecieka przy wyciąganiu. Strasznie potem śmierdzi wokół…
GLAERIA FLICKR
KONTAKT

AG Solutions - marekting internetowy

Email : kontakt@ekogroup.info