Spalarnie śmieci są przeżytkiem wg Michała Pacy. Czym je zastąpić?
Informacje

Spalarnie śmieci są przeżytkiem wg Michała Pacy. Czym je zastąpić?

Spalarnie śmieci wzbudzają kontrowersje. Krytyka koncentruje się na pokazywaniu negatywnego wpływu spalania odpadów i zachęca do stosowania innych, bardziej efektywnych i tańszych metod utylizacji. Przeciwnicy spalarni zwracają uwagę także na negatywny wpływ spalarni na środowisko.

Spalarnie w Polsce

Spalarnie śmieci zajmują się termicznym przekształcaniem odpadów komunalnych, przemysłowych i osadów ściekowych. W Polsce funkcjonują liczne spalarnie odpadów medycznych oraz kilka spalarni osadów ściekowych. Do roku 2015 r. działała spalarnia odpadów komunalnych – ZUSOK w Warszawie. W 2015 i 2016 r. w Białymstoku, Bydgoszczy, Koninie i Krakowie uruchomiono kolejne spalarnie odpadów komunalnych.

Argumenty przeciwko budowaniu spalarni w Polsce to przede wszystkim niska efektywność i wysokie koszty. Michał Paca, jeden z najbardziej znanych ekspertów branży gospodarki odpadami, powiedział: „Spalarnie śmieci, czyli tych zmieszanych odpadów komunalnych są przeżytkiem. Unia Europejska 2 grudnia ogłosiła bardzo ważny dokument, który nazywa się „Ekonomia w obiegu zamkniętym” i tam bardzo wyraźnie jest napisane, że to w co my inwestowaliśmy przez ostatnie 7 lat, czyli spalarnie i zakłady mechaniczno-biologicznego przetwarzania są nieefektywne i kosztowne.”

Koszty spalania odpadów są wyższe w porównaniu z innymi metodami utylizacji odpadów. Przepisy kontroli i redukcji emisji substancji szkodliwych stale są zaostrzane, wzrastają też opłaty za składowanie toksycznych pozostałości z procesu spalania odpadów. Na podstawie tych przesłanek, możemy prognozować, że wraz z upływem czasu, koszty spalania śmieci będą rosnąć. Koszty budowy wysypisk, kompostowni i spalarni, utylizujących rocznie 100 tysięcy ton odpadów wynoszą: wysypisko – 200 mld zł, kompostownik – 208 mld zł, spalarnia – 1,135 mld.

Większa część odpadów, które można przeznaczyć na spalenie to: papier, tektura i tworzywa sztuczne. Mają one wysoką wartość kaloryczną – wartość graniczna to 1200-1400 kcal/kg. W polskich warunkach spalanie odpadów komunalnych nie jest odpowiednią technologią. W koszach przeważają odpady wilgotne (poziom wilgoci wynosi 45%-60%) oraz niepalne lub trudne do spalenia, np. gruz i odpady organiczne.

Co zamiast spalarni?

Zamiast budowania spalarni powinniśmy oddzielać frakcję suchą od organicznej. W ten sposób znacznie zmniejszymy materiał wymagający składowania lub spalenia. Zamiast spalarni możemy budować elektrociepłownie. Takie obiekty byłyby zasilane paliwem pochodzącym z odpadów.

Alternatywą dla spalarni są także cementownie. Śmieci wrzucone do pieca klinkierowego są utylizowane i nie pozostają po nich dodatkowe odpady. W efekcie wypalania w piecu, w temperaturze 2000ºC otrzymujemy klinkier, który służy produkcji cementu.

10 maja 2016

O autorze

Redakcja


JEDEN KOMENTARZ DO ARTYKUŁU Do “Spalarnie śmieci są przeżytkiem wg Michała Pacy. Czym je zastąpić?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatni komentarz
  • Patryk
    1
    Pojemniki na odpady
    U nas jakiś czas temu zamontowano tzw. moloki, które są wkopywane w ziemię. W przypadku odpadów zielonych związany u dołu worek i tak przecieka przy wyciąganiu. Strasznie potem śmierdzi wokół…
GLAERIA FLICKR
KONTAKT

AG Solutions - marekting internetowy

Email : kontakt@ekogroup.info