Ratowanie środowiska naturalnego to konieczność
Informacje, Ochrona środowiska

Ratowanie środowiska naturalnego to konieczność

Dysproporcje pomiędzy koniecznością ratowania środowiska naturalnego i potrzebą szybkiego wdrażania postulatów ochrony przyrody a niedocenianiem tych spraw i nawet ignorowaniem ich przez wielu ludzi są ogromne. Albowiem w ślad za rozsądnymi nawoływaniami i rozbudową idei ochrony przyrody przed człowiekiem i dla tegoż człowieka nie idą należyte zabiegi ochronne, techniczne, dydaktyczne ani polityczne. Przykładów rozsądnego działania jest dotąd mało i przypominają one nikłe płomyki, tlące się w powszechnie panującym mroku.

Głównym powodem takiej polityki wobec przyrody jest wielka złożoność zagadnień przyrodniczych oraz chciwość i bezwzględny utylitaryzm zachłannych ludzi, dążących jedynie do wygodnictwa. Tak więc nawet przy dostrzeganiu przez nich zniszczeń środowiska – zakłamanie cywilizacyjne przenika ich stosunek do przyrody. Zakłamanie to zdaje się narastać w miarę rozwoju komfortu i technizacji życia. Większość ludzi nie liczy się z przyrodą. Czują się oni zupełnie bezpieczni w sztucznych niszach ekologicznych nowoczesnych miast, domów, fabryk, różnego rodzaju osiedli „uzbrojonych”, wybetonowanych czy wyasfaltowanych. Czy to poczucie narastającego bezpieczeństwa jest uzasadnione? Wydaje się, że konieczny jest przy tym rozsądny umiar, tak jak wypracowanie racjonalnych metod postępowania.

Słuszne metody postępowania w sprawach ochrony środowiska przyrodniczego może wypracować jedynie oświecone społeczeństwo. Dlatego pierwszoplanowym zadaniem jest tworzenie i popularyzacja niezbędnej i rzetelnej wiedzy przyrodniczej i powszechne uświadomienie, że człowiek jest nierozerwalnie związany z przyrodą, że jest jej cząstką. W zalewie apokaliptycznych wizji przyszłego życia na Ziemi warto przypomnieć, że obok ogarniającej nasz świat rewolucji naukowo-technicznej, która przynosi wiele ujemnych, czasem wręcz zgubnych skutków, rozwija się nigdy nie słabnąca, zdrowa myśl ludzka, która może wyprowadzić ludzkość z błędnej drogi.

Przeżywany obecnie renesans idei ochrony przyrody, wykorzystujący dotychczasowe doświadczenia, oparty na najnowszych zdobyczach nauki, może się stać podstawą racjonalnej gospodarki człowieka w biosferze.

27 marca 2013

O autorze

Redakcja


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatni komentarz
  • Patryk
    1
    Pojemniki na odpady
    U nas jakiś czas temu zamontowano tzw. moloki, które są wkopywane w ziemię. W przypadku odpadów zielonych związany u dołu worek i tak przecieka przy wyciąganiu. Strasznie potem śmierdzi wokół…
GLAERIA FLICKR
KONTAKT

AG Solutions - marekting internetowy

Email : kontakt@ekogroup.info