Informacje, Ochrona środowiska

Rysie polubiły pilskie lasy

ryś Jurek w pilskich lasach
Ryś / Fot. Jacek Mierzejewski, Lasy Państwowe

To potwierdzona informacja, w naszym nadleśnictwie na dobre zamieszkały rysie – donoszą leśnicy z pilskiego Nadleśnictwa Trzcianka. Kilka dni temu tamtejszy leśniczy zrobił zdjęcie rysiowi.

Okazało się, że dorodny osobnik to samiec o imieniu Jurek, który przywędrował za samicą Nelly. Obecnie u rysi jeszcze trwa sezon godowy, tylko w tym okresie, te prowadzące samotniczy tryb życia zwierzęta, łączą się w pary.

Skąd wiadomo, że to Jurek i Nelly? Rysie mają założone przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodniczego obroże telemetryczne.

Natomiast na terenie innego pilskiego nadleśnictwa – Mirosławiec – działa zagroda aklimatyzacyjna, to właśnie tam w ramach projektu „Powrót rysia do północno-zachodniej Polski” prowadzonego przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze, wpuszczono dwa samce rysia eurazjatyckiego.

Projekt zakłada odtworzenie lokalnej populacji poprzez przewiezienie pewnej liczby osobników i wypuszczenie ich na teren dawniej przez nie zamieszkiwany. Wszystkie uwalniane rysie noszą obroże telemetryczne, które pozwalają śledzić ich samodzielne kroki w naturze. W sumie w ramach projektu uwolniono już kilkanaście rysi.

Ryś eurazjatycki (Lynx lynx) to największy drapieżnik z rodziny kotowatych występujący w Polsce. Obecnie na wolności rysie występują w północno-wschodniej i południowej części Polski. Nieliczne osobniki widywane są także w Słowińskim Parku Narodowym, Borach Tucholskich, a także na terenie Puszczy Noteckiej oraz w lasach położonych na północ od niej.

Rysie to zwierzęta, które w ciągu dnia odpoczywają w kryjówkach i polują nocą. Preferują lasy z dużą ilością powalonych drzew lub drzew z dużymi dziuplami, a także takie, gdzie znajdują się załomy skalne.
Rysie to zwierzęta terytorialne. Zasięg terytorium samca to około 350 km2, jednak mogą się w nim zawierać granice terytoriów kilku samic. Samce wiodą samotniczy tryb życia, samicom często towarzyszą ich młode.

Rysie polują przede wszystkim na sarny, rzadziej na łanie i cielaki jelenia. Ich ofiarami często są większe ptaki gniazdujące na ziemi (jarząbki i cietrzewie), a także ssaki, takie jak zające, drobne drapieżniki czy gryzonie. Rysie potrafią magazynować pokarm. Resztki, których nie zjedzą zakopują w ziemi, chowają pod gałęziami lub ukrywają w załomach skalnych. Zdarza się, że wciągają swą zdobycz na drzewo, by inne drapieżniki nie splądrowały ich zapasów.

Źródło: Lasy Państwowe

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *