Informacje, Ochrona środowiska

Podkarpackie / Wróciła większość żurawi; pojawiły się pierwsze bociany

żuraw szary w trawie
Żuraw szary /fot. By Iwona Kałuzińska - Praca własna, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=84443598

Z zimowania wróciła już większość żurawi; nad Podkarpaciem pojawiły się liczne klucze tych ptaków. Do swoich gniazd, m.in. w Beskidzie Niskim, dotarły też pierwsze wracające z Afryki bociany.

Ponad tydzień temu nad Bieszczadami trwał przelot żurawi. „Klucze liczące od kilkunastu do nawet 300 osobników wracających z zimowisk w północnej Afryce można było usłyszeć i zobaczyć w okolicach Cisnej, Baligrodu i Zatwarnicy” – powiedział PAP w czwartek ornitolog dr Marian Stój.

Natomiast w środę w powiecie jasielskim pojawiły się pierwsze bociany białe. „Stojącego na gnieździe ptaka zobaczyć można było w Kątach koło Nowego Żmigrodu, a przelatującego zaobserwowano w Wyszowatce w gminie Krempna w Beskidzie Niskim” – zauważył dr Stój.

Przyrodnik zwrócił uwagę, że „pierwsze bociany na Podkarpacie zazwyczaj przylatują najwcześniej na św. Józefa, czyli 19 marca”. „Tej wiosny swój zwyczajowy przylot wyprzedziły o jeden dzień. Najczęściej pojawiają jednak ok. 25 – 26 marca. Natomiast 1 kwietnia większość gniazd jest już zasiedlona” – mówił.

Bociany, które w czasie zimowania w Afryce żyją w stadach, w podróż powrotną wyruszyły w pierwszej połowie lutego. Ich przelot trwa ok. sześciu tygodni. Z kolei żurawie zimę spędziły na południu Europy lub w Afryce Północnej.

PAP – Nauka w Polsce, Alfred Kyc
kyc/ zan/

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.