Przyleciał pierwszy rybołów. Rusza transmisja z gniazda
Informacje, Ochrona środowiska

Przyleciał pierwszy rybołów. Rusza transmisja z gniazda

Dobra wiadomość dla miłośników zwierząt. Rusza transmisja z gniazda rybołowów. W tym roku będzie można obserwować ptaki ze szczecińskiego Nadleśnictwa Barlinek.

  • Dziś, 17 marca w gnieździe w Barlinku pojawił się pierwszy ptak – napisali administratorzy profilu Rybołowy Online. To oznacza, że rozpoczyna się nowy sezon z tym chronionym gatunkiem ptaków. Para ptaków, nieoficjalnie zwanych Barlinek i Brynka, pojawia się w tamtejszym nadleśnictwie już od kilku lat.

Co ciekawe, na Mazurach została także zamontowana druga kamera, ale nie wiadomo, czy tamtejsze gniazdo wybiorą rybołowy.

Niestety po ubiegłorocznym ataku jastrzębia na ptaki w Nadleśnictwie Lipka, gniazdo nadal jest puste.

Przypomnimy. Pod koniec czerwca 2019 r. jastrząb zaatakował gniazdo rybołowów w pilskim Nadleśnictwie Lipka.

26 czerwca. Samica jastrzębia porwała wtedy jedno młode RoSzponki i Szuwarka. Martwe pisklę znaleziono niedaleko gniazda. Dziesięć dni po pierwszym ataku drapieżnik ponownie zapolował na rybołowy. Podczas kolejne próby jastrząb walczył z RoSzponką, w międzyczasie znaleziono martwego dorosłego rybołowa, prawdopodobnie jest to Szuwarek (ptak nie był zaobrączkowany).

Do ostatniej chwili leśnicy wspólnie z Komitetem Ochrony Orłów oraz pracownikami PSE walczyli o utrzymanie chociaż jednego młodego, dlatego zorganizowali akcję dokarmiania. Po zabiciu dorosłych ptaków pokarm zaczęto dostarczać ze specjalistycznego wysięgnika, co było możliwe dopiero po wyłączeniu prądu, ptaka dokarmiano także przy pomocy drona.

Rybołowy w Nadleśnictwie Lipka gniazdowały od 20 lat, natomiast transmisja była prowadzona od 2014 r. (w realizację projektu było zaangażowane Centrum Informacyjne Lasów Państwowych). Rybołowy, RoSzponka i Szuwarek, mimo że miały już kilkanaście lat (RoSzponka wykluła się w Joachmisthal w Niemczech w 2000 r., gdzie została zaobrączkowana) wyprowadzały lęg trzech piskląt.

Warto dodać, że Lasy Państwowe prowadzą także projekt projektu „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce”. W ramach działań wspólnie z podmiotami zewnętrznymi montują platformy lęgowe dla tego rzadkiego gatunku ptaków szponiastych.
Do tej pory na terenach leśnych zamontowano już 250 platform na drzewach oraz ponad 20 na słupach wysokiego napięcia.

Źródło: Lasy Państwowe

26 marca 2020

O autorze

Redakcja


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatni komentarz
  • Patryk
    1
    Pojemniki na odpady
    U nas jakiś czas temu zamontowano tzw. moloki, które są wkopywane w ziemię. W przypadku odpadów zielonych związany u dołu worek i tak przecieka przy wyciąganiu. Strasznie potem śmierdzi wokół…
GLAERIA FLICKR
KONTAKT

AG Solutions - marekting internetowy

Email : kontakt@ekogroup.info