Polskie żubry w Szwajcarii
Informacje, Ochrona środowiska

Polskie żubry w Szwajcarii

Byk Poseł II z Niepołomic oraz krowy Poziomka II, Połamana, Pluszka i Pola II z Ośrodka Hodowli Żubrów w Jankowicach wyruszyły w podróż do Szwajcarii. Tam dołączą do półwolnej hodowli na zachodzie kraju, w kantonie Vaud.

Funkcjonujący tam ośrodek hodowli Suchy Foret pozostaje pod opieką lokalnego stowarzyszenia miłośników żubrów. Podróż specjalną ciężarówką przygotowaną do transportu tak delikatnego i ważnego ładunku potrwa ok. 30 godzin. Na miejscu czeka na polskie żubry kilkadziesiąt hektarów lasu.

Transport żubrów został zrealizowany w ramach projektu ochrony żubra przez SGGW we współpracy z Lasami Państwowymi i Stowarzyszeniem Miłośników Żubrów.

To działanie ma na celu tworzenie nowych i wspieranie już istniejących stad żubrów w Europie. Wszystkie obecnie żyjące na świecie żubry pochodzą zaledwie od 12 osobników; sto lat temu na wolności nie było ani jednego.

Długotrwała i żmudna restytucja gatunku, prowadzona przez specjalistów, naukowców, weterynarzy i leśników, przynosi efekty – w Polsce żyje obecnie ponad 1800 żubrów, a na świecie – ok. 8000.

Celem zapewnienia bezpieczeństwa tych zwierząt niezbędne jest utworzenie tzw. metapopulacji, czyli wielu rozproszonych stad, które są od siebie odizolowane. Minimalizuje to ryzyko przenoszenia wielu chorób, na które żubry – z uwagi na niską zmienność genetyczną – są wyjątkowo podatne.

Od początku restytucji żubra z Polski do innych krajów wyjechało niemal 500 żubrów, głownie do Niemczech, Francji, Hiszpanii i Czech. Aż 20 żubrów opuściło Europę.
Wcześniej przeciętnie z Polski wyjeżdżało pięć zwierząt rocznie. Dzięki projektowi Lasów Państwowych przez ostatnie dwa lata w świat wysłanych zostało prawie 50 osobników. Docelowymi krajami są obecnie Hiszpania, Bułgaria i Rumunia, a planowanymi Serbia i Włochy.

Tylko w 2018 r. do Hiszpanii wyruszyły cztery transporty, w których łącznie przewieziono 26 żubrów. Rok wcześniej, zimą, odbył się jeszcze jeden transport – tym razem granice Polski opuściło osiem żubrów. Jednym z miejsc docelowych transportów był ośrodek Ganadería La Perla w prowincji Kastylia i León.

Rozbudowywanie polskiej i europejskiej populacji żubrów jest ważnym elementem realizowanego od początku 2017 r. projektu „Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe”, finansowanego obecnie ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko przy współpracy z naukowcami ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz ze Stowarzyszeniem Miłośników Żubrów.

Paulina Król, CILP
ŹRÓDŁO: LASY PAŃSTWOWE

13 listopada 2019

O autorze

Redakcja


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatni komentarz
  • Patryk
    1
    Pojemniki na odpady
    U nas jakiś czas temu zamontowano tzw. moloki, które są wkopywane w ziemię. W przypadku odpadów zielonych związany u dołu worek i tak przecieka przy wyciąganiu. Strasznie potem śmierdzi wokół…
GLAERIA FLICKR
KONTAKT

AG Solutions - marekting internetowy

Email : kontakt@ekogroup.info