Informacje

Świadomość ekologiczna w Polsce

Świadomość ekologiczna w Polsce

Choć daleko nam do najbardziej świadomych ekologicznie państw na świecie, trzeba przyznać, że w Polsce coraz więcej osób rozumie to, że musimy w zrównoważony sposób zarządzać zasobami i ekosystemami naszej planety, a miejsca takie jak sklep ekologiczny nie są już traktowane jak fanaberia.

Świadomość ekologiczna w Polsce rośnie od lat, ale nabrała tempa w ciągu ostatniej dekady. Dowody głębokiego poparcia dla ochrony środowiska możemy odnaleźć już w dawnej historii naszego kraju, a od jakiegoś czasu, wraz z rozwojem urbanizacji i rozwoju gospodarczego na całym świecie widzimy, że towarzyszy temu zwiększona globalna świadomość ekologiczna.

Świadomość ekologiczna w Polsce – to dotyczy każdego!

Ochrona środowiska staje się bardzo istotną kwestią w życiu naszego społeczeństwa, już dawno wyszła poza obszar dyskusji wyłącznie natury ekonomiczno- politycznej. Problem z ochroną Matki Ziemi jest coraz bardziej widoczny, bowiem kiedy ludzie doświadczają bezpośrednio efektów zniszczonego środowiska, zmienia to ich spojrzenie na świat. Rozumieją wzajemne powiązania ekologiczne, mimo że czasem naprawdę nie ma to nic wspólnego z ekologią ani ideologią. Ludzie w Polsce coraz bardziej widzą, że należy zwrócić większą uwagę na ochronę ograniczonych zasobów planety. Szczególnie młodsze pokolenia wiedzą to bardziej niż ludzie starsi, ponieważ :

  • Dorastali i byli wykształceni w erze ochrony środowiska, jaką znamy dzisiaj.
  • Sklep ekologiczny jest integralną częścią krajobrazu ich rzeczywistości.
  • Mają łatwiejszy dostęp do zasobów traktujący na ten temat, co pozwala na aktywny rozwój proekologicznej postawy.

Co więcej, ta świadomość, którą można nazwać zmianą paradygmatu, wywiera presję na wiele codziennych działaniach rutynowo podejmowanych przez:

  • korporacje,
  • agencje rządowe,
  • organizacje non-profit.

Ma to również wpływ na liczne zachowania obserwowane w społecznościach i gospodarstwach domowych. Zmienia się również indywidualne zachowanie. Ludzie myślą o tym, jak długo puszczają wodę z kranu. Myślą o koszu, do którego wrzucają śmieci. Myślą o czystości powietrza, którym oddychają. Zmiana w prywatnych organizacjach może być uderzająca, ponieważ ludzie twierdzą, że trzeba chronić środowisko naturalne i to myślenie łączą z typowymi celami firmy, takimi jak zysk, udział w rynku i zwrot z kapitału.

Sklep ekologiczny i zielone myślenie – chwilowy trend czy droga ku lepszemu?

Można spokojnie założyć, że zmiany te nie są tylko chwilową modą lub trendem symbolicznym, ale trwałym elementem naszych zmieniających się wartości. Istnieją pewne konkretne przyczyny tej zmiany. Jedną z nich jest na pewno obiektywna degradacja warunków środowiskowych, które ludzie mogą zobaczyć, powąchać lub przynajmniej zauważyć przez media. Ludzie poznają fakty i przerażają ich. Kolejny powód związany jest z rosnącym naciskiem na zdrowie, odżywianie, ćwiczenia i ogólnie aktywny styl życia. Ludzie zwracają większą uwagę na swoje zdrowie fizyczne i psychiczne, a naturalnym tego efektem jest większa świadomość ekologiczna w Polsce i powiązany z tym wzrost popularności sklepów ekologicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.