Koniec beztroskiego życia cietrzewi
Informacje, Ochrona środowiska

Koniec beztroskiego życia cietrzewi

Pierwsze młode cietrzewie z ośrodka w Nadleśnictwie Spychowo trafią na wolność. Ośrodek Hodowli Cietrzewia został otwarty w ubiegłym roku.

To historyczna chwila dla naszej hodowli. Kilka dni temu przekazaliśmy dwanaście młodych cietrzewi do wrocławskiego Nadleśnictwa Ruszów. Tam, od wielu lat trwa przywrócenie tego pięknego gatunku środowisku, gdzie nie tak dawno licznie występował – mówią leśnicy.

Operację przewożenia cietrzewi przeprowadzono wieczorem i nocą, żeby ptaki mogły spokojnie pokonać drogę 600 km do Ruszowa. Wszystkie czynności załadunkowe wykonywano ostrożnie i powoli, ponieważ są to niezwykle wrażliwe i płochliwe ptaki. Dzięki temu ptaki dojechały całe i zdrowe.

Teraz czeka je zmierzenie się z niebezpieczeństwami w środowisku naturalnym, a w szczególności z czyhającymi z każdej strony drapieżnikami. Dużym zagrożeniem dla cietrzewi są m.in. wałęsające się i puszczane luzem psy oraz koty. Dlatego leśnicy apelują, aby trzymać pupile na smyczy w lesie i na polach, tym samym przyczynić się do ochrony tych kuraków.

Ośrodek Hodowli Cietrzewia w Nadleśnictwie Spychowo powstał w ramach projektu rozwojowego Lasów Państwowych „Czynna ochrona cietrzewia na gruntach w zarządzie LP” finansowanego z funduszu leśnego.

Aleksander Adamski, Adam Gełdon, Nadleśnictwo Spychowo
ŹRÓDŁO: LASY PAŃSTWOWE

14 października 2019

O autorze

Redakcja


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatni komentarz
  • Patryk
    1
    Pojemniki na odpady
    U nas jakiś czas temu zamontowano tzw. moloki, które są wkopywane w ziemię. W przypadku odpadów zielonych związany u dołu worek i tak przecieka przy wyciąganiu. Strasznie potem śmierdzi wokół…
GLAERIA FLICKR
KONTAKT

AG Solutions - marekting internetowy

Email : kontakt@ekogroup.info