Nowi lokatorzy w Puszczy Solskiej
Informacje, Ochrona środowiska

Nowi lokatorzy w Puszczy Solskiej

Nadleśnictwa Biłgoraj i Janów Lubelski (RDLP w Lublinie) wsiedliły na swój teren pierwsze głuszce. Ptaki pojawiły się tam w ramach realizowanego projektu „Restytucja i czynna ochrona głuszca w Puszczy Solskiej”.

Projekt zakłada, że do końca 2021 r. leśnicy z Biłgoraja i Janowa Lubelskiego wsiedlą kolejne ptaki z Ośrodka Hodowli Głuszca w Nadleśnictwie Leżajsk. W kolejnych latach planują w lasach Puszczy Solskiej wypuścić na wolność około 50-80 głuszców.

Zanim kuraki trafią do naturalnego środowiska będą przebywały w wolierach adaptacyjnych – specjalnie przygotowanych miejscach tworzonych z myślą o zapewnieniu głuszcom warunków jak najbardziej zbliżonych do naturalnych.

Zanim przywieźliśmy głuszce zadbaliśmy o ich bezpieczeństwo i spokój. Dla nowych lokatorów, jak zapewniają leśnicy, przygotowano woliery wyposażone w elektryzatory, odstraszacze ultradźwiękowe i fladry. Dzięki tym zabezpieczeniom ptaki w pierwszych, najbardziej krytycznych tygodniach od wypuszczenia będą chronione przed drapieżnikami. Dopiero po kilku tygodniach aklimatyzacji ptaki zostaną wypuszczone na wolność.

– Wykonaliśmy kolejny krok w kierunku aktywnej ochrony krajowej populacji tego cennego gatunku. Mamy nadzieję, że proces oswajania się z nowym otoczeniem będzie przebiegał prawidłowo i w niedalekiej przyszłości młode głuszce staną się stałymi lokatorami lasów Puszczy Solskiej zwiększając szanse na naturalny wzrost ich liczebności na Lubelszczyźnie – mówi dyrektor RDLP w Lublinie Marek Kamola.

Prace w ramach realizacji programu wymagają dosyć dużego nakładu finansowego, dlatego nadleśnictwa skorzystały ze wsparcia z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz ze środków funduszu leśnego.

Paweł Kurzyna, RDLP w Lublinie
ŹRÓDŁO: LASY PAŃSTWOWE

28 października 2019

O autorze

Redakcja


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatni komentarz
  • Patryk
    1
    Pojemniki na odpady
    U nas jakiś czas temu zamontowano tzw. moloki, które są wkopywane w ziemię. W przypadku odpadów zielonych związany u dołu worek i tak przecieka przy wyciąganiu. Strasznie potem śmierdzi wokół…
GLAERIA FLICKR
KONTAKT

AG Solutions - marekting internetowy

Email : kontakt@ekogroup.info