Nadleśnictwa Biłgoraj i Janów Lubelski (RDLP w Lublinie) wsiedliły na swój teren pierwsze głuszce. Ptaki pojawiły się tam w ramach realizowanego projektu „Restytucja i czynna ochrona głuszca w Puszczy Solskiej”.
Projekt zakłada, że do końca 2021 r. leśnicy z Biłgoraja i Janowa Lubelskiego wsiedlą kolejne ptaki z Ośrodka Hodowli Głuszca w Nadleśnictwie Leżajsk. W kolejnych latach planują w lasach Puszczy Solskiej wypuścić na wolność około 50-80 głuszców.
Zanim kuraki trafią do naturalnego środowiska będą przebywały w wolierach adaptacyjnych – specjalnie przygotowanych miejscach tworzonych z myślą o zapewnieniu głuszcom warunków jak najbardziej zbliżonych do naturalnych.
Zanim przywieźliśmy głuszce zadbaliśmy o ich bezpieczeństwo i spokój. Dla nowych lokatorów, jak zapewniają leśnicy, przygotowano woliery wyposażone w elektryzatory, odstraszacze ultradźwiękowe i fladry. Dzięki tym zabezpieczeniom ptaki w pierwszych, najbardziej krytycznych tygodniach od wypuszczenia będą chronione przed drapieżnikami. Dopiero po kilku tygodniach aklimatyzacji ptaki zostaną wypuszczone na wolność.
– Wykonaliśmy kolejny krok w kierunku aktywnej ochrony krajowej populacji tego cennego gatunku. Mamy nadzieję, że proces oswajania się z nowym otoczeniem będzie przebiegał prawidłowo i w niedalekiej przyszłości młode głuszce staną się stałymi lokatorami lasów Puszczy Solskiej zwiększając szanse na naturalny wzrost ich liczebności na Lubelszczyźnie – mówi dyrektor RDLP w Lublinie Marek Kamola.
Prace w ramach realizacji programu wymagają dosyć dużego nakładu finansowego, dlatego nadleśnictwa skorzystały ze wsparcia z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz ze środków funduszu leśnego.
Paweł Kurzyna, RDLP w Lublinie
ŹRÓDŁO: LASY PAŃSTWOWE