Łódź Solar Team, grupa utworzona na Politechnice Łódzkiej staje przed wielkim wyzwaniem. Studenci chcą wziąć udział w międzynarodowym wyścigu World Solar Challenge 2015 w Australii. Aby jednak tak się stało muszą sami zbudować samochód zasilany energią słoneczną oraz zebrać środki na wyjazd.
Na politechnice nad projektem pracuje 20-osobowy zespół pod kierownictwem Łukasza Gładysza. Studenci przekonują, że jeśli projekt się powiedzie, powstanie prototyp niezwykle funkcjonalnego miejskiego samochodu, wykorzystującego ekologiczne rozwiązania.
– Ci młodzi ludzie to pasjonaci, ale także kontynuatorzy pewnych tradycji. To właśnie na naszej politechnice powstały pierwsze „Stary”, podobnie jak wiele innych rozwiązań. Na naszej uczelni powstał też ostatni elektryczny autobus. Ta młoda grupa próbuje pokazać to, co osiągamy w Katedrze Pojazdów i Podstaw Budowy Maszyn, inspirując studentów do wyzwań – powiedział prof. dr hab. Stanisław Bielecki, rektor PŁ
Drużyna pracuje już nad eksperymentalnym „bolidem”, który będzie pierwszym takim pojazdem w naszej części Europy. Dodatkowe środki umożliwiłyby zakup dodatkowych elementów konstrukcyjnych, transport i serwis samochodu, a także udział w imprezie większej liczby członków drużyny. Drużyna gromadzi środki metodą crowdfundingu, ale miasto również będzie pomagało promować projekt.
– Prezydent Hanna Zdanowska zainteresuje nim łódzkich inwestorów, bo przecież to wspaniała promocja miasta. Dzięki udziałowi w wyścigu cały świat dowie się o Łodzi i niezwykłych rzeczach, które dzieją się na naszych uczelniach – powiedział wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.
Pojazd musi być wytrzymały, trasa wyścigu biegnie bowiem przez całą Australię, głównie przez tereny pustynne. Musi być też wykonany z lekkich elementów, które zwiększą jego szansę w wyścigu. Na trasie podładowanie pojazdu dozwolone jest tylko raz.
– Energetyka odnawialna jest przyszłością także dla Polski. Takie pojazdy mogą działać nie tylko w ciepłych, dobrze nasłonecznionych krajach, np. w Niemczech, jest wiele paneli słonecznych – przypomniał kierownik projektu Łukasz Gładysz.
– Liczymy, że tym projektem wypromujemy również naszych zdolnych studentów i ich talenty. Liczymy na to, że to niezwykłe doświadczenie pomoże im, gdy będą wkraczać na rynek pracy. – zauważył opiekun Koła Naukowego dr inż. Przemysław Kubiak.
Więcej: http://www.lodzsolarteam.pl/
Źródło: Urząd Miasta Łódź