Dobre wieści z gniazda torzymskich sokołów
Informacje, Ochrona środowiska

Dobre wieści z gniazda torzymskich sokołów

W ubiegłym roku sensacją był powrót sokołów wędrownych do torzymskich lasów W tym roku para tego rzadkiego gatunku ponownie dochowała się potomstwa, które już zostało zaobrączkowane.

W ubiegłym roku, na terenie Nadleśnictwa Torzym (RDLP w Zielonej Górze) stwierdzono pierwszy od ponad 100 lat lęg sokoła wędrownego. Para podniebnych łowców zajęła gniazdo kruka, w pozostawionej przez leśniczego kępie starodrzewu. Wówczas, w tym gnieździe wykluły się dwa młode sokoły. Jeszcze w trakcie sezonu lęgowego nadleśnictwo wystąpiło do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, o utworzenie strefy ochronnej wokół drzewa z gniazdem.

Po udanym sezonie lęgowym gniazdo rozpadło się i nadleśnictwo we współpracy z RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim sfinansowali budowę i instalację platformy gniazdowej. Po budowie platformy lęgowej, sokoli samiec pojawił się wówczas już trzy dni po jej montaż. W tym roku para sokołów doczekała się aż trzech młodych piskląt, które od kilku dni są już zaobrączkowane.

Tak dobry sukces lęgowy jest po części wynikiem objęcia otoczenia platformy ochroną i zakazem wstępu w jej otoczenie. Pisklęta – dwa samce i samica, otrzymały po dwie obrączki: zieloną ornitologiczną i niebieską obserwacyjną, dzięki której można zidentyfikować ptaka z dalszej odległości. Lęg sokołów wędrownych jest jedynym lęgiem tego gatunku, stwierdzonym w bieżącym sezonie na terenie RDLP w Zielonej Górze.

Paweł Wieland, Nadleśnictwo Wolsztyn

Źródło: Lasy Państwowe

23 czerwca 2021

O autorze

Redakcja


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatni komentarz
  • Patryk
    1
    Pojemniki na odpady
    U nas jakiś czas temu zamontowano tzw. moloki, które są wkopywane w ziemię. W przypadku odpadów zielonych związany u dołu worek i tak przecieka przy wyciąganiu. Strasznie potem śmierdzi wokół…
GLAERIA FLICKR
KONTAKT

AG Solutions - marekting internetowy

Email : kontakt@ekogroup.info