ZNALEZIONO MARTWEGO BIELIKA
Informacje, Ochrona środowiska

ZNALEZIONO MARTWEGO BIELIKA

Do leśników z Nadleśnictwa Kraśnik (RDLP w Lublinie) dotarła przykra wiadomość o znalezieniu martwego bielika. Od początku tego roku na terenie całego kraju odnotowano kilka przypadków odnalezienia martwych ptaków tego chronionego gatunku.

Ptak został znaleziony na polach w miejscowości Wyżnianka przez jednego z okolicznych mieszkańców. Leśnicy z Kraśnika, mając świadomość o dużej stracie dla środowiska, natychmiast powiadomili Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Lublinie oraz Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach.

Znaleziony bielik nie miał widocznych obrażeń zewnętrznych, dlatego dokładna przyczyna śmierci będzie znana dopiero po wykonaniu badań. Ptak był zaobrączkowany, to ułatwi dowiedzenie się czy pochodził z lokalnej populacji. To pierwsza w historii nadleśnictwa tego typu sytuacja dotyczącą chronionego gatunku.

Niestety, w tym roku wielokrotnie na terenie kraju znajdowano martwe lub zatrute bieliki. W połowie lutego leśnicy z Nadleśnictwa Tomaszów (RDLP w Lublinie) znaleźli osłabione bieliki, które nie mogły wzbić się w powietrze. Bieliki nie miały żadnych widocznych ran, ślady nie wskazywały też na próby schwytania tych drapieżników. Natomiast obok leżała, na wpół zagrzebana w śniegu, padlina jakiegoś zwierzęcia. To sugerowało możliwość zatrucia bielików.

W styczniu trzy martwe ptaki znaleziono na terenie Nadleśnictwa Narol, tym razem krośnieńska dyrekcja LP. Te chronione prawem drapieżniki leżały przy padłych, częściowo zjedzonych lisach. Prawdopodobnie struły się trucizną, która również zabiła lisy.

Natomiast pod koniec stycznia martwego bielika, ale rażonego prądem znaleziono na terenie Nadleśnictwa Złotów (RDLP w Pile).

Bielik jest ptakiem drapieżnym z rodziny jastrzębiowach podlegającym ścisłej ochronie gatunkowej, jest również przedmiotem ochrony na obszarach Natura 2000.

W lasach wyznacza się m.in. dla niego tzw. strefy ochronne. Prace gospodarcze wykonywane w strefach wymagają uzgodnień z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska i przeprowadzane są z zachowaniem szczególnej ostrożności. Na terenie Nadleśnictwa Kraśnik zlokalizowane są dwie strefy ochronne bielików, a prowadzona przez wielu leśników ochrona lęgów wpłynęła pozytywnie na stan liczebny populacji tego gatunku.

Długość ciała dorosłego osobnika może sięgać do 92 cm, a rozpiętość skrzydeł od 193-244 cm. Samice są większe od samców i mogą osiągnąć wagę do 7 kg (samce do 5,4 kg). Ich upierzenie jest w większości brązowe z jasnymi krawędziami skrzydeł i pokryw skrzydłowych, które wizualnie rozjaśniają upierzenie. Dorosłe bieliki mają jasnobeżową głowę i szyję oraz śnieżnobiały ogon. Łatwo je rozpoznać, gdyż są największymi szponiastymi ptakami Europy.

Bieliki gniazdują w środowisku leśnym na drzewach z rozłożystymi koronami, które są zdolne utrzymać duże gniazdo. Polują jednak na obszarach otwartych, głównie nad stawami hodowlanymi i rybnymi jeziorami, żywią się także padliną.

Obecnie polską populację bielika szacuje się na ok. 1,5 tys. par, natomiast na początku lat 90. ubiegłego wieku było zaledwie 223 pary.

BARBARA ZIELIŃSKA, NADLEŚNICTWO KRAŚNIK
ŹRÓDŁO: LASY PAŃSTWOWE

13 listopada 2018

O autorze

Redakcja


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatni komentarz
  • Patryk
    1
    Pojemniki na odpady
    U nas jakiś czas temu zamontowano tzw. moloki, które są wkopywane w ziemię. W przypadku odpadów zielonych związany u dołu worek i tak przecieka przy wyciąganiu. Strasznie potem śmierdzi wokół…
GLAERIA FLICKR
KONTAKT

AG Solutions - marekting internetowy

Email : kontakt@ekogroup.info