Ustawa śmieciowa dotyczy także cmentarzy
Informacje, Recykling

Ustawa śmieciowa dotyczy także cmentarzy

Zarządcy cmentarzy muszą dbać, aby znajdowały się na nich pojemniki na śmieci. Jest to ważne dla zachowania czystości, ale również z punktu widzenia producentów zniczy, którzy opłacają firmy recyklingowe dostarczające im odpadów niezbędnych do produkcji.

Z racji tego, że 50% kosztów wytworzenia znicza stanowi produkcja szklanej obudowy, polscy producenci swój biznes opierają głównie na recyklingu. Wielokrotne wykorzystanie tworzywa pozwala na zmniejszenie kosztów i umożliwia oferowanie klientom atrakcyjnych cen. Jednak aby szkło trafiało do przedsiębiorców, są potrzebne firmy recyklingowe sprawnie działające na cmentarzach.

„Producenci zniczy wpłacają do urzędów miast fundusze, które mają służyć finansowaniu firm trudniących się segregacją odpadów na cmentarzach. Włodarze w wyniku przetargu muszą wybrać zarządcę cmentarza, który zapewni odpowiednie pojemniki na odpady” – mówi serwisowi infoWire.pl Lucjan Kułeczko, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Producentów Świec i Zniczy. Władze miasta powinny dopilnować, aby pierwsza segregacja śmieci odbywała się na cmentarzu. „Jeżeli firma nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, należy zastąpić ją inną, dobrze prosperującą. Na pewno nie może być sytuacji, w której na cmentarzu brakuje właściwie opisanych pojemników na odpady” – dodaje rozmówca.

Miejskie przedsiębiorstwa oczyszczania muszą informować ludzi, jak prawidłowo sortować śmieci. Znicz przed wyrzuceniem trzeba „rozmontować”, czyli zdjąć metalowe wieczko i wyciągnąć plastikową obudowę po wkładzie, które powinny trafić do żółtego pojemnika. Szkło wrzucamy do zielonego. Ważne, żeby znicze nie były zbytnio zabrudzone, np. woskiem. Jeśli są, wówczas wkładamy je do pojemnika czarnego – na odpady mieszane.

MP, KK
Źródło: InfoWire.pl

13 listopada 2015

O autorze

Redakcja


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatni komentarz
  • Patryk
    1
    Pojemniki na odpady
    U nas jakiś czas temu zamontowano tzw. moloki, które są wkopywane w ziemię. W przypadku odpadów zielonych związany u dołu worek i tak przecieka przy wyciąganiu. Strasznie potem śmierdzi wokół…
GLAERIA FLICKR
KONTAKT

AG Solutions - marekting internetowy

Email : kontakt@ekogroup.info