Walka z dzikimi wysypiskami w trosce o nasze zdrowie
Informacje

Walka z dzikimi wysypiskami w trosce o nasze zdrowie

Przechadzając się po leśnych ścieżkach niestety często natrafiamy na nielegalne wysypiska śmieci. Ogromną stertę pozostawionych butelek, papierów, puszek, a nawet mebli, które wyrzucane są przez nas – obywateli tego świata. Świadczy to o braku kultury i wiedzy o konsekwencjach osób dopuszczających się takiego postępowania, a walka z tym procederem jest bardzo trudna.

Niestety większość z tych osób nie zastanawia się, jaki wpływ na środowisko i zdrowie ma pozostawianie śmieci na terenach do tego nieprzystosowanych. Bo dzikie wysypiska śmieci, w odróżnieniu od ogromnych składowisk odpadów, nie spełniają restrykcyjnych przepisów, takich jak, na przykład zapewnienie maksymalnej szczelności obiektu i zminimalizowanie wpływu na środowisko.

Jakie zagrożenia płyną z powstania dzikich wysypisk dla człowieka?

Poza tym, że nielegalne wysypisko śmieci utworzone w lesie nie stanowi przyjemnego wyglądu dla oka, to jeszcze emituje nieprzyjemne zapachy z rozkładających się produktów spożywczych. Następuje również rozpowszechnianie się drobnoustrojów w wyniku rozwoju owadów i innych gryzoni. Może dojść również do zagrożenia epidemiologicznego, bowiem nigdy nie wiadomo „co kryją w sobie” pozostawione śmieci.

Jakie zagrożenia powstają dla środowiska?

Oczywiście dochodzi do zamierzonego niszczenia otaczającej nas przyrody – traci ona swoje walory estetyczne i zdrowotne. Dalej, pozostawione śmieci mogą być źródłem pożaru – często dochodzi do pożaru w okresie letnim, kiedy pod wpływem nagrzania butelki szklanej powstaje iskra odpowiedzialna za pożar kilku hektarów pięknych drzew. Innymi zagrożeniami są: skażanie gleb sąsiadujących z dzikim wysypiskiem czy powietrza substancjami lotnymi.

Czy ludzie się zmieniają?

Trudno jest zapanować nad zjawiskiem nielegalnych wysypisk. Szkoda, bo przecież to my za nie odpowiadamy. Zanim nie zmieni się mentalność niektórych z nas, problem ten będzie istniał zawsze.

Znakiem wskazującym na to, że powoli dostrzegamy problem zanieczyszczonego środowiska są akcje organizowane przez różne państwowe instytucje i organizacje non profit. Edukacja „środowiskowa” rozpoczyna się już w szkołach i dzieci chętnie uczestniczą w różnych akcjach, np. w zbieraniu śmieci.

Przykład idzie również od firm – one również starają się, by ich rozwój szedł w parze z naturą. A system zarządzania środowiskowego ISO 14001 jest tym, co na pewno pomaga w utrzymaniu „dobrych relacji” z otaczającą przyrodą. ISO 14001 jest to międzynarodowa norma, która wspomaga działania związane z ochroną środowiska i zapobiegania zanieczyszczeniom w sposób zgodny z potrzebami organizacji.

2 czerwca 2015

O autorze

Redakcja


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatni komentarz
  • Patryk
    1
    Pojemniki na odpady
    U nas jakiś czas temu zamontowano tzw. moloki, które są wkopywane w ziemię. W przypadku odpadów zielonych związany u dołu worek i tak przecieka przy wyciąganiu. Strasznie potem śmierdzi wokół…
GLAERIA FLICKR
KONTAKT

AG Solutions - marekting internetowy

Email : kontakt@ekogroup.info