Ile można zyskać na recyklingu?
Informacje

Ile można zyskać na recyklingu?

Wraz z rozwojem świadomości ekologicznej rośnie liczba osób segregująca śmieci. To jednak pierwszy krok do ich przetworzenia i odzyskania z nich materiałów wciąż przydatnych. Okazuje się, że sam odzysk to proces na którym można nieźle zarobić.

Chociaż rynek związany z przetwarzaniem odpadów w Polsce dopiero się rozwija, to nie sposób nie zauważyć, że branża ta staje się coraz bardziej opłacalna. Powszechnie uważa się, że śmieć to odpad zbyteczny, a jego miejsce jest w koszu lub na wysypisku okazuje się, że nic bardziej mylnego. Wiele firm zajmujących się skupem i przetwarzaniem odpadów potrafi skutecznie ponownie wprowadzić ich przetworzoną wersję na rynek. Jedną z takich firm jest sinoma.pl, która specjalizuje się w recyklingu odpadów z  folii polietylenowej z której wytwarza się regranulat LDPE. Tego typu technologia procesu recyklingu folii pozwala na produkcję pełnowartościowego, dobranego do potrzeb klienta produktu.

Rynek recyklingu to jednak nie tylko folia. Praktycznie w każdym odpadzie znajdują się elementy, które znajdą zapotrzebowanie w jakiejś dziedzinie. Przykładem uwidaczniającym rozwój rynku przetwarzania odpadów są nakrętki. Pojemników na ich składowanie znajduje się coraz więcej. Nie ma w tym nic dziwnego. Przetwarzanie nakrętek to proces niezbyt skomplikowany w porównaniu do np. samych butelek typu pet. Butelki wymagają bardziej skomplikowanego i kosztownego procesu recyklingu. Potrzebne są specjalistyczne maszyny, więc i przerób jest droższy.

Materiałem, który cieszy się coraz większym powodzeniem w recyklingu są opony samochodowe. Najprostszą metodą ich przetwarzania jest bieżnikowanie albo spalanie. W Stanach Zjednoczonych panuje na nie wielki szał. Wartość energetyczna gumy jest bowiem większa niż np. węgla. Dzięki zastosowaniu specjalnych urządzeń i filtrów można z gumowego złomu zarabiać na produkcji energii. Nieco bardziej wyszukanym sposobem ich recyklingu jest wydobywanie z nich elementów potrzebnych do produkcji asfaltu.

Zdaniem specjalistów największym segmentem recyklingu jest rynek odpadów opakowaniowych. Związane jest to z dużym zużyciem tego typu materiałów. Dzięki temu rośnie zapotrzebowanie na odzysk makulatury. Firmy zajmujące się recyklingiem, z roku na rok odnotowują coraz większe zyski. Cena materiałów z odzysku zachęca potencjalnych klientów. Produkty te jakościowo bowiem nie odstają niczym od nowo wytwarzanych elementów, a jednocześnie są od nich zdecydowanie tańsze. Wpływa to także na ceny produktów w które trafiają na sklepowe półki. Specjaliści z sinoma.pl zachęcają więc do sortowania odpadów. Nie kosztuje to nic, a jednocześnie pozwala na łatwiejszy odzysk.

Stare komputery czy telefony komórkowe to prawdziwa tablica Mendelejewa. Jest tam m.in. złoto, platyna, żelazo, ołów, rtęć, cynk, srebro czy kobalt. Pierwiastki te same w sobie są wystarczającą motywacją by oddzielić ja od reszty niepotrzebnego sprzętu.

Recykling i utylizacja śmieci to dziś jedna z najbardziej innowacyjnych gałęzi gospodarki. Coraz więcej firm inwestuje w technologie, które pozwolą im odzyskać z odpadów cenne surowce a także zaoszczędzić np. na emisji spalin. Mamy więc do czynienia z biznesem który zwiększa czystość środowiska.

3 kwietnia 2015

O autorze

Redakcja


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatni komentarz
  • Patryk
    1
    Pojemniki na odpady
    U nas jakiś czas temu zamontowano tzw. moloki, które są wkopywane w ziemię. W przypadku odpadów zielonych związany u dołu worek i tak przecieka przy wyciąganiu. Strasznie potem śmierdzi wokół…
GLAERIA FLICKR
KONTAKT

AG Solutions - marekting internetowy

Email : kontakt@ekogroup.info