Opakowania kartonowe – recykling przyjazny środowisku
Informacje

Opakowania kartonowe – recykling przyjazny środowisku

Wciąż rosnące góry odpadów, zalegające na miejskich oraz – co gorsza – dzikich wysypiskach, skłaniają zarówno przedsiębiorców, organy rządowe, instytucje społeczne, jak i osoby prywatne do coraz przychylniejszego spojrzenia na postawy proekologiczne, takie jak recykling.

Zgodnie z zasadami kryjącymi się za tą metodą, jaką jest recykling:

a) materiały odpadowe, nadające się do ponownego użycia, powinny zostać wykorzystane w jak największej ilości;

b) nakłady włożone w ich wtórne przerobienie powinny być jak najmniejsze.

Na wielu osiedlach, a także w centrach miast – zwłaszcza w pobliżu często uczęszczanych miejsc, pojawia się więc coraz więcej pojemników przeznaczonych do segregacji odpadów: tworzyw sztucznych i metali, szkła, odpadów papierowych. Każdy z tych surowców trafia później do odpowiedniego zakładu, zostaje przetworzony i może służyć do produkcji kolejnych towarów. Jak wygląda to w przypadku odpadów papierowych?

Pozyskany w wyniku segregacji papier bądź karton, dzielony jest na cztery grupy makulatury, z których – po przerobieniu – powstać może na przykład papier toaletowy, papier do pakowania, papier gazetowy albo tektura. Do ponownego wykorzystania nadają się także kartony używane w przemyśle spożywczym np, do pakowania żywności płynnej, czyli na przykład mleka lub soków. Ich recykling również jest bardzo prosty i przyjazny dla środowiska: w maszynie zwanej hydropulperem zalewane są wodą o temperaturze otoczenia i przez (około) dwadzieścia minut mieszane. Dzięki temu odzyskiwana jest wysokiej jakości celuloza o długich włóknach.

Ten cenny surowiec wykorzystywany jest później między innymi przez firmę WOK – Wytwórnię Opakowań Kartonowych – do produkcji opakowań i pudełek kartonowych charakteryzujących się wysoką jakością oraz przeznaczonych dla rozmaitych grup towarów, chociażby książek, mebli, lamp, artykułów reklamowych i spożywczych. Dzięki czemu jeszcze recykling takich opakowań jest przyjazny dla środowiska? Zastosowanie nowoczesnych maszyn, umożliwia wyprodukowanie papieru bez konieczności użycia – nawet w niewielkiej ilości – pochodzącej z drewna pierwotnej celulozy (zmniejsza to wycinkę drzew) oraz jest efektywne kosztowo. Co ciekawe, takie kartony po żywności, służą też do produkcji płyt używanych w budownictwie i meblarstwie.

Co jeszcze przemawia za wykorzystywaniem opakowań kartonowych? Opakowania i pudełka kartonowe – takie jak te wytwarzane przez firmę WOK – są praktycznie w stu procentach biodegradowalne. Są więc o wiele bardziej przyjazne dla środowiska, niż na przykład opakowania wytworzone z tworzyw sztucznych. Przemawia za tym nie tylko stopień ich rozkładu, ale też i potrzebny na to czas: dla opakowań kartonowych jest to tylko około kilku miesięcy, w przypadku tych drugich – szacuje się, że to około kilkaset lub nawet kilka tysięcy lat. Poza tym ich przetworzenie podczas procesu recyklingu – który w ich wypadku może być powtarzany wielokrotnie – jest dość łatwe i nie wymaga dużych nakładów finansowych.

Jeśli więc chcemy mieć swój wkład w chronienie środowiska, chociażby poprzez zmniejszenie ilości odpadów i ochronę surowców naturalnych, to zamiast opakowań wyprodukowanych z tworzyw sztucznych, wybierzmy opakowania i pudełka kartonowe.

3 kwietnia 2015

O autorze

Redakcja


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatni komentarz
  • Patryk
    1
    Pojemniki na odpady
    U nas jakiś czas temu zamontowano tzw. moloki, które są wkopywane w ziemię. W przypadku odpadów zielonych związany u dołu worek i tak przecieka przy wyciąganiu. Strasznie potem śmierdzi wokół…
GLAERIA FLICKR
KONTAKT

AG Solutions - marekting internetowy

Email : kontakt@ekogroup.info