Biomasa jako przykład odnawialnego źródła energii
Informacje

Biomasa jako przykład odnawialnego źródła energii

Coraz chętniej szukamy i sięgamy po odnawialne źródła energii, z bardzo prostych przyczyn. Nasza troska o środowisko naturalne wzrasta, poniekąd dlatego, że widzimy jak nasze postępowanie, a także wykorzystywane na co dzień nieodnawialne źródła energii, czyli węgiel, ropa naftowa czy gaz wpływają na środowisko. Inną przyczyną jest świadomość dość szybkiego wyczerpywania się zasobów nieodnawialnych źródeł energii. Dlatego już teraz staramy się znaleźć alternatywę na przyszłość i zabezpieczyć następne pokolenia.

Mówiąc o odnawialnych źródłach energii mamy na myśli:

 • Biomasę – najstarsze źródło
 • Energię słońca – coraz częściej wykorzystywaną nawet przez prywatnych właścicieli domów
 • Energię wiatru – źródło również cieszące się dużym zainteresowaniem. Wystarczy sprawdzić jak wiele wiatraków już ulokowanych zostało na terenie wszystkich krajów.
 • Energię wody – woda przetwarzana jest przez elektrownie wodne do produkcji energii

W tym artykule bliżej przyjrzymy się biomasie i sprawdzimy jak jest wykorzystywana w praktyce.

Biomasa są to odpadki z gospodarstwa domowego, wszystkie substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego ulegające biodegradacji, resztki z produkcji rolnej, pozostałości z leśnictwa, odpady przemysłowe i komunalne. W praktyce z biomasy – konkretnie z przetworzenia produktów pochodzenie roślinnego i zwierzęcego – pozyskuje się między innymi biogaz i biopaliwo płynne, które stanowi rozwiązanie na zanieczyszczenia powodowane przez transport drogowy.

Na drogach brytyjskich można już podziwiać pojazd, który zasilany jest wyłącznie biogazem. Autobus na pełnym zbiorniku jest w stanie przejechać nawet 300 km! Jest to niezwykłe wydarzenia na skalę światową, a także dowód tego, że pomysły rodzące się w laboratoriach rzeczywiście mają potem odzwierciedlenie w rzeczywistości. Dowodzi to również tego, że za kilkanaście lat możemy sami stać się właścicielami pojazdów nowej – ekologicznej technologii. Pojazdów, które zostaną przystosowane do poruszania się na biogazie.

Biomasa z racji tego, że cieszy się ogromną popularnością w wielu krajach i produkty (typu rzepak, kukurydza) do jej wytworzenia również importowane są z innych państw powstała dyrektywa Unii Europejskiej 2009/28/WE, która w jasny sposób ustala kryteria zrównoważenia produkcji biopaliw i ciekłej biomasy.

Z tego powodu powstał system certyfikacji zrównoważonego rozwoju produkcji biomasy REDCert. Certyfikacja biomasy według systemu REDCert ma na celu potwierdzenie osiągnięcia całkowitej zgodności z wymogami Dyrektywy 2009/28/EC. A także system ISCC system certyfikacji łańcucha produkcji biomasy i biopaliw, polegający na zrównoważonym zastosowaniu odnawialnych źródeł energii. Certyfikacja biomasy zgodnie z tym system również gwarantuje spełnienie wymogów dyrektywy.

28 marca 2015

O autorze

Redakcja


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatni komentarz
 • Patryk
  1
  Pojemniki na odpady
  U nas jakiś czas temu zamontowano tzw. moloki, które są wkopywane w ziemię. W przypadku odpadów zielonych związany u dołu worek i tak przecieka przy wyciąganiu. Strasznie potem śmierdzi wokół…
GLAERIA FLICKR
KONTAKT

AG Solutions - marekting internetowy

Email : kontakt@ekogroup.info