Polacy zamieniają samochody i komunikację miejską na rowery
Informacje, Ochrona środowiska

Polacy zamieniają samochody i komunikację miejską na rowery

Lato w mieście bywa szczególnie dokuczliwe dla kierowców. Oczekiwanie w wielokilometrowych czasem korkach w nagrzanym od słońca aucie nie jest przyjemne, dlatego – jak podaje firma Nextbike – coraz więcej Polaków zamienia samochód na rower. Jednoślady nie kojarzą się już z środkiem lokomocji dla ludzi biednych, wręcz przeciwnie – stały się nieodłącznym elementem nowoczesnego stylu życia.

Polacy coraz chętniej zamieniają samochody lub komunikację miejską na jednoślady. Nikogo nie dziwi już biznesmen w garniturze dojeżdżający do pracy na rowerze. Brak własnego pojazdu nie jest już wymówką dla leniwych. Mieszkańcy dużych miast, takich jak Warszawa, Poznań, Opole, Toruń i Bydgoszcz, mogą skorzystać z rowerów miejskich.

– Rower przestał być postrzegany jako pojazd dla ludzi biednych. W tej chwili jest dość duża moda na zdrowy tryb życia i ekologię w miastach. Pamiętajmy o tym, że te miasta stają się również bardziej zakorkowane, dlatego przemieszczenie się rowerem w centrum miasta jest dużo wygodniejsze i tańsze, szczególnie mając 20 darmowych minut – podkreśla Tomasz Wojtkiewicz, prezes zarządu Nextbike Polska, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Jak wynika z danych firmy Nextbike Polska w 2013 roku z rowerów miejskich w Warszawie skorzystało 150 tysięcy osób, a jednoślady były wypożyczane 1,8 mln razy. Z tego środka lokomocji korzystają przede wszystkim ludzie w wieku 21-28 lat. Rowerem dojeżdżają oni na uczelnię lub do pracy. Wśród miłośników rowerów miejskich dominują mężczyźni, kobiety stanowią 40 proc. wypożyczających.

– Ludzie chcą żyć na zewnątrz, chcą się poruszać, nie chcą być otyli, nie chcą być ospali, dbają o swoje zdrowie. Endorfiny, które się wydzielają podczas jazdy, dają im lepsze samopoczucie i zdrowie – podkreśla Tomasz Wojtkiewicz.

W Warszawie sieć wypożyczalni rowerów miejskich ruszyła dwa lata temu. Jeszcze w tym roku rozpocznie się przetarg na rowery miejskie w Łodzi, gdzie planowanych jest sto stacji i tysiąc pojazdów. Niewykluczone, że wkrótce publiczne rowery pojawią się także w mniejszych miejscowościach.

– Prowadzimy rozmowy na temat takich dwóch w tej chwili ciekawych projektów, nie chciałbym jeszcze o nich mówić. Natomiast faktycznie byłyby to projekty pół turystyczne, pół miejskie. W mniejszych gminach, gdzie ten rower byłby nie tylko pewnego rodzaju uzupełnieniem oferty turystycznej, lecz także miałby świadczyć usługi dla mieszkańców danej gminy – mówi Tomasz Wojtkiewicz.

Jazda na rowerze to idealny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Godzina spokojnej jazdy pozwala spalić około 500 kalorii. W czasie jazdy organizm się dotlenia, serce lepiej pracuje, dzięki czemu poprawia się wydolność organizmu. Podczas zwiększonego wysiłku fizycznego w organizmie człowieka zaczynają się wydzielać endorfiny zwane hormonami szczęścia. Dzięki nim poranna przejażdżka rowerem zamiast samochodem może poprawić samopoczucie i wydajność w pracy.

ŹRÓDŁO: AGENCJA INFORMACYJNA NEWSERIA LIFESTYLE

18 lipca 2014

O autorze

Redakcja


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatni komentarz
  • Patryk
    1
    Pojemniki na odpady
    U nas jakiś czas temu zamontowano tzw. moloki, które są wkopywane w ziemię. W przypadku odpadów zielonych związany u dołu worek i tak przecieka przy wyciąganiu. Strasznie potem śmierdzi wokół…
GLAERIA FLICKR
KONTAKT

AG Solutions - marekting internetowy

Email : kontakt@ekogroup.info