O zakrętkach, które ratują życie
Informacje, Recykling

O zakrętkach, które ratują życie

Czy ktoś z państwa kiedykolwiek zastanawiał się nad plastikową zakrętką od butelki? Nikt z Was nawet nie wie, jak wiele może zrobić nakrętka, codziennie w niezliczonych ilościach wyrzucana do śmieci. Ratuje ona ludzkie życie!

Od wielu lat w naszym kraju są prowadzone kampanie społeczne, mające zaznajomić z działaniami ekologicznymi i rozpropagować segregację odpadków, z podziałem na produkty szklane, papierowe czy plastikowe. Jeśli chodzi o te ostatnie to mówi się, że przed wyrzuceniem butelki po ulubionym napoju gazowanym należy odkręcić zakrętkę i ścisnąć ją najmocniej jak się da, aby zajęła jak najmniej miejsca. Ale co zrobić potem z odkręconą nakrętką? Można nią przywrócić uśmiech na twarzy wielu dzieci, które są poważnie chore.

Fot. Ekogroup.info

Od kilku lat w naszym kraju prowadzona jest akcja pod wspólną nazwą „zakrętki.info”. Pod tym też adresem mieści się witryna internetowa inicjatywy. Chodzi o to, aby zbierać plastikowe nakrętki typu PET, na których nich powinno się znajdować logo ze strzałek lub napis: PP, PS, PT, PP, PET. Jest to gwarancja, że te zakrętki nadają się do powtórnego przetworzenia. Bezużyteczne są inne nakrętki metalowe, kapsle oraz te, które zawierają dodatki styropianu, lub innych surowców nienadających się do przetworzenia. Zebrane zakrętki trzeba dostarczyć do lokalnych koordynatorów akcji. Oto kilku z nich wybranych z całej Polski:

Poznań
Samorząd Studentów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
ul. Wojska Polskiego 28
60-637 Poznań

Kraków
Biuro Uczelnianej Rady Samorządu Studentów Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja
Al. Mickiewicza 21, pokój 39
31-120 Kraków

Zabrze, Katowice
Andrzej Kras
tel. 698615935

Szczecin
Krzysztof Kozłowski
tel: 509 142 654
Ewa Sztok
tel: 519 840 335

Żory
Maria Zubala
tel.694823416

Sucha Beskidzka
Maltańska Służba Medyczna oddział Sucha Beskidzka
Stanisław Gaura
tel. 793939519

Co ważne, koordynatorzy przypominają, aby przed oddaniem zakrętek najlepiej je policzyć i posegregować tak by nie znalazły się wśród nich te metalowe czy z dodatkami styropianu. Następnie są one przekazywane do firm recyklingowych, jedną z takich firm jest F.P.H ” EKOPOLDEX” z Myślenic. Za każdy kilogram nakrętek płacą oni 1 zł, czyli za jedną tonę mamy już 1000 zł. I tutaj dochodzimy do sedna całej akcji – zebrane pieniądze są przekazywane na subkonto fundacji zbierającej środki za zakup wózków inwalidzkich czy na kosztowne rehabilitacje chorych dzieci.

Obecnie koordynatorzy skupieni w akcji „zakrętki.info” zbierają na Wojtusia Idziaka z Wrocławia. Od urodzenia choruje na mózgowe porażenie dziecięce powikłane padaczką. Cały czas jest pod stałą opieką lekarzy i rehabilitantów. Dzięki specjalistycznym zabiegom oraz ogromnemu zaangażowaniu personelu Wojtek poczynił duże postępy; potrafi już samodzielnie wstać, a trzymany za rączki może również chodzić. Rodzicom jest coraz trudniej sprostać trudnościom finansowym. Koszt jednego dwutygodniowego turnusu rehabilitacyjnego wynosi około 4000 zł, natomiast Wojtuś potrzebuje z takich wyjazdów skorzystać co najmniej dwa razy w roku. Zebrane pieniądze również zostaną przeznaczone na zakup nowego wózka inwalidzkiego dla chorego chłopca.

Do tej pory udało się przywrócić uśmiech i nadzieję trójce chorych dzieci. W czasie ostatniej zbiórki zebrano 25 ton zakrętek (25 tys. zł), co jest absolutnym rekordem. W akcje jest zaangażowanych wiele szkół i instytucji, a także osoby prywatne. Ale i tak koordynatorzy apelują do osób, które mogą pomóc nie tylko w zbieraniu nakrętek, ale i w przyłączeniu się do organizowania lokalnych punktów zbiórki. Taki koordynator potrzebuje miejsca, gdzie mógłby składować zebrane nakrętki oraz transportu aby przewieść je do firmy recyklingowej oraz aby odbierać zakrętki z miejsc zbiórki, np. w szkołach.

Dlaczego ta akcja jest wyjątkowa? Dlatego, że materialnie nic nas nie kosztuje. Z pozoru zakrętki są nic nie warte, ale już jeden ich worek daje kwotę, która może uratować życie wielu dzieci. Wszelkie niezbędne informacje na temat akcji znajdują się pod adresem zakretki.info.

Źródło: Ekogroup.info – Ekologia i Recykling

5 sierpnia 2013

O autorze

Redakcja


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatni komentarz
  • Patryk
    1
    Pojemniki na odpady
    U nas jakiś czas temu zamontowano tzw. moloki, które są wkopywane w ziemię. W przypadku odpadów zielonych związany u dołu worek i tak przecieka przy wyciąganiu. Strasznie potem śmierdzi wokół…
GLAERIA FLICKR
KONTAKT

AG Solutions - marekting internetowy

Email : kontakt@ekogroup.info