Trąba powietrzna w lasach pod Leżajskiem
Informacje, News, Ochrona środowiska

Trąba powietrzna w lasach pod Leżajskiem

W nocy z 19 na 20 czerwca w okolicach wsi Kulno (Nadleśnictwo Leżajsk, leśnictwa Kulno i Brzyska Wola), w godzinach nocnych przeszła trąba powietrzna powodująca duże straty w lasach. Według wstępnych oględzin dokonanych przez leśników około 30 hektarów lasu państwowego zniszczone zostało doszczętnie, zaś na ponad 50 ha występują szkody częściowe.

Dokładniejsze szacowanie szkód obecnie jest niemożliwe z uwagi na zawalone drogi leśne i zagrożenia dla ludzi – mówi Tomasz Cebula, nadleśniczy Nadleśnictwa Leżajsk – Korytarz trąby powietrznej na podstawie obrazu z dronu można szacować na długość 20 kilometrów i szerokość około 800 metrów. W tej chwili udrażniamy leśne dukty przy użyciu własnych sił, pomagają nam również inne służby. Dla uprzątnięcia powierzchni klęskowej potrzebny będzie sprzęt specjalistyczny, zaś masę drewna ze zniszczonych huraganem drzew, bardzo wstępnie trzeba szacować na około 30 tys. metrów sześciennych.

Uszkodzeniu uległy też lasy gminne i prywatne. Huragan wyrządził również duże szkody wśród gospodarstw domowych, są pozrywane dachy i poniszczone obiekty infrastruktury.

Zdarzenie miało charakter lokalny i nie dotyczyło innych nadleśnictw. Dokładniejsze oszacowanie szkód będzie możliwe w przeciągu najbliższego tygodnia.

Edward Marszałek, RDLP w Krośnie

Źródło: Lasy Państwowe

26 czerwca 2024

O autorze

Redakcja


Ostatni komentarz
  • Patryk
    1
    Pojemniki na odpady
    U nas jakiś czas temu zamontowano tzw. moloki, które są wkopywane w ziemię. W przypadku odpadów zielonych związany u dołu worek i tak przecieka przy wyciąganiu. Strasznie potem śmierdzi wokół…
GLAERIA FLICKR
KONTAKT

AG Solutions - marekting internetowy

Email : kontakt@ekogroup.info