Informacje, Ochrona środowiska

Odmieniec w wilczej pace

wataha wilków i odmiennie umaszczony osobnik

Sensacyjne nagranie z Nadleśnictwa Wichrowo na Warmii. Fotopułapka zastawiona przez miejscowych leśników zarejestrowała watahę wilków. Wśród nich był osobnik o wyjątkowym, całkowicie czarnym ubarwieniu.

Skrzyżowanie leśnych dróg w leśnictwie Kłębowo. Leśnicy z Nadleśnictwa Wichrowo ustawili w tym miejscu fotopułapkę. Mieli w nią wpaść miłośnicy nielegalnego jeżdżenia quadami po lesie. Aktywowana czujnikiem ruchu kamera zarejestrowała jednak prawdziwą sensację… watahę wilków wśród których znalazł się osobnik o całkowicie czarnym ubarwieniu.

Jedną z hipotez występowania anomalii w ubarwieniu wilków jest hybrydyzacja wilka z psem domowym, w wyniku czego powstają geny odpowiedzialne za dziedziczenie koloru sierści. Nagranie z Wichrowa kilkukrotnie oglądał Adam Gełdon, leśnik z Nadleśnictwa Spychowo, ekspert i miłośnik wilków. – Moim zdaniem jest to jednak pies, a nie hybryda, czyli krzyżówka wilka z psem. Nie zmienia to faktu, że mamy do czynienia z niezwykłą rzadkością, czyli zaakceptowaniem psa przez wilczą watahę – tłumaczy Adam Gełdon. – To się czasami zdarza i jest oczywiście zjawiskiem bardzo niepożądanym, bo może prowadzić do krzyżowania się gatunków.

Procedury w tego typu przypadkach są precyzyjne. – Informację o tym nagraniu niezwłocznie przekażemy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i to RDOŚ będzie decydował o dalszym postępowaniu – zapowiada Waldemar Ostrowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Wichrowo.

Źródło: Lasy Państwowe / Adam Pietrzak, rzecznik RDLP w Olsztynie