Kilka powodów, dla których nie powinniśmy pić wody z plastikowych butelek
Informacje, Promowane

Kilka powodów, dla których nie powinniśmy pić wody z plastikowych butelek

Picie wody z plastikowych opakowań z pewnością jest wygodne. Butelki łatwo transportować i wszędzie można je kupić. Przydadzą się zarówno w pracy, szkole, jak i podczas wycieczki w teren. Coraz więcej osób świadomie z nich jednak rezygnuje i wybiera naczynia filtrujące, w ten sposób stawiając na ekologię oraz zdrowie. Przeczytaj, dlaczego picie wody z plastikowych opakowań jest szkodliwe i jak wybrać dzbanek do filtrowania wody?

Ile plastiku produkujemy?

Badania z 2015 roku wykazały, że w ziemskich wodach pływa około 150 milionów ton plastiku. To ogromna ilość, ale tym, co przeraża najbardziej, jest tempo jej wzrostu. Ekolodzy szacują, że w ciągu niespełna 30 lat ta wartość ma wzrosnąć… czterokrotnie. Dlaczego plastik jest tak dużym problemem dla ludzkości?

Plastik uwalnia szkodliwe mikrocząsteczki

Zostało naukowo potwierdzone, że nagrzany w słońcu plastik wydziela związki chemiczne, które są szkodliwe dla organizmów żywych. Dotyczy to zarówno plastiku z pierwszego użycia, jak i tego, który został poddany recyklingowi.

Bisfenol w odmianie A lub S – bo to o nim mowa – zaburza funkcjonowanie układu hormonalnego. Może także powodować pojawienie się i rozwój chorób przewlekłych jak cukrzyca i astma. Bisfenol działa także jako czynnik kancerogenny oraz utrudnia zajście w ciążę.

Okazuje się, że na działanie szkodliwych związków szczególnie narażone są dzieci. W ich przypadku ekspozycja na BPA lub BPS może opóźnić rozwój mózgu oraz układu immunologicznego.

Dlatego kiedy zabierasz rodzinę na wycieczkę, zamiast pić z jednorazowych plastikowych butelek, zabierzcie ze sobą wielorazową butelkę filtrującą. To prosty sposób, aby szybko oczyścić wodę z zanieczyszczeń.

Plastikowe butelki skażające środowisko

Obecnie zaledwie 1% plastikowych wyrobów pochodzi z recyklingu. Przetwarzanie tworzyw sztucznych nadal jest bardzo drogie, wymaga specjalistycznej infrastruktury i dla wielu firm po prostu się nie opłaca.

Warto jednak pamiętać, że opakowania wyprodukowane z tworzyw sztucznych (w tym butelki) rozkładają się przez bardzo długi czas. W zależności od rodzaju materiału degradacja może trwać nawet kilkaset lat. Przez ten czas butelka uwalnia szkodliwe mikrocząsteczki plastiku do wód gruntowych, które zatruwają nisze ekologiczne zwierząt i pola uprawne.

Zanim następnym razem kupisz butelkowaną wodę do pracy, zastanów się, czy nie lepiej zainwestować w dzbanek szklany z filtrem i wymieniać tylko wkład.

Plastikowe butelki to niepotrzebny wydatek

Choć zakup jednej butelki wody jest praktycznie nieodczuwalny finansowo, w skali miesiąca ten wydatek znacząco wzrasta. Jeżeli przyjmiemy, że każdy z nas powinien wypijać dziennie przynajmniej 1,5 litra wody po średniej cenie 2,50 zł za butelkę, w ciągu miesiąca wydajesz ok. 75 zł na 45 litrów wody.

Dzbanek do filtrowania wody z jednym wkładem pozwala oczyścić od 100 do 150 litrów wody. W zależności od wielkości i rodzaju wkłady kosztują od paru do kilkunastu zł i starczają na 30 dni. Już na pierwszy rzut oka widać, że różnica jest ogromna.

Jeżeli potrzebujesz wody poza domem, zamiast dzbanka możesz wybrać wielorazową butelkę filtrującą, która nie zawiera bisfenolu A, jest trwała i służy przez długi czas. Pełni ona dokładnie taką samą funkcję, ale łatwiej się ją przenosi.

Plastikowe butelki są siedliskiem szkodliwych drobnoustrojów

Często bywa tak, że raz otwarta plastikowa butelka stoi przez kilka dni na parapecie lub podłodze. Okazuje się, że w ten sposób dochodzi do szybkiego namnażania się bakterii chorobotwórczych, zwłaszcza jeżeli plastik stoi w nasłonecznionym miejscu.

Dzbanek szklany z filtrem pozwala uniknąć tego problemu, ponieważ napełniasz go wyłącznie wtedy, kiedy potrzebujesz świeżej wody. Możesz to zrobić z praktycznie każdego ujęcia wodociągowego.

Jak wybrać dzbanek filtrujący?

Dzbanki poszczególnych firm różnią się między sobą pojemnością (od 0,5 do nawet 4 litrów). Do danej marki najlepiej stosować filtry zalecane przez producenta. To gwarancja, że będą one dokładnie pasowały i pozwolą na skuteczne filtrowanie wody.

Wiele dzbanków jest wyposażonych także w czasomierz, który sygnalizuje konieczność wymiany wkładu na nowy. Nie musisz o tym pamiętać!

Jeżeli planujesz zabierać dzbanek w podróż, najlepiej wybierz niewielki model wykonany z wytrzymałego plastiku, odpornego na uderzenia. W ten sposób sprzęt starczy Ci na dłużej.

W biurze lub w domu lepiej sprawdzi się szklany dzbanek filtrujący. Wygląda elegancko, a jego duża pojemność sprawia, że nie musisz ciągle uzupełniać wody.

Przy odrobinie dobrych chęci plastikowe butelki bardzo łatwo zastąpić ekologicznym i tańszym rozwiązaniem. Przekonaj się, że dzbanki filtrujące po prostu się opłacają!

3 marca 2022

O autorze

Redakcja


Ostatni komentarz
  • Patryk
    1
    Pojemniki na odpady
    U nas jakiś czas temu zamontowano tzw. moloki, które są wkopywane w ziemię. W przypadku odpadów zielonych związany u dołu worek i tak przecieka przy wyciąganiu. Strasznie potem śmierdzi wokół…
GLAERIA FLICKR
KONTAKT

AG Solutions - marekting internetowy

Email : kontakt@ekogroup.info