Programy dla firm zarządzających odpadami: funkcje, rodzaje, korzyści
Informacje

Programy dla firm zarządzających odpadami: funkcje, rodzaje, korzyści

Oprogramowanie dedykowane dla firm zarządzających gospodarką odpadami jest w stanie zapewnić kompleksową pomoc na różnych płaszczyznach.

Programy komputerowe używane są obecnie przez wielu przedsiębiorców. Wśród nich znajdują się również Ci, których domeną jest zarządzanie gospodarką odpadami. Firmy te odpowiedzialne za odbiór oraz właściwe zagospodarowanie różnych typów odpadków, także tych niebezpiecznych, które wymagają właściwej obsługi.

Za pomocą odpowiedniego oprogramowania zarządzanie odpadami może stać się jeszcze łatwiejsze. Jakie funkcje może zaoferować program do gospodarki odpadami? Jakie są korzyści wynikające z jego wdrożenia? Jakie oprogramowanie warto wybrać?

Co może zaoferować program do zarządzania gospodarką odpadami?

Podobnie jak inne programy dedykowane dla konkretnych branż, także te, których zadaniem jest zarządzanie gospodarką odpadami, mogą zaoferować swoim klientom dostęp do szerokiej gamy funkcjonalności. Takie programy projektowane są z myślą o swoich użytkownikach – są to głównie przedsiębiorstwa zajmujące się gospodarką komunalną, zagospodarowaniem odpadów, odbiorem odpadów od klientów, na przykład odpadów medycznych, weterynaryjnych.

Ze względu na szereg narzędzi taki zarządzanie gospodarką odpadami staje się wtedy znacznie łatwiejsze. Program gromadzi dane w bazie, analizuje je, pozwala na ich łatwe wyszukiwanie, umożliwia użytkownikom automatyczne generowanie dokumentów, a także jest zintegrowany z zewnętrznymi modułami, systemami, bazami, na przykład z BDO. Wybrane systemy branżowe, na przykład SOTEKO, udostępniają swoim klientom kilkadziesiąt różnych funkcjonalności, aby usprawnić prowadzenie procesów zarządzania odpadami każdego typu. Dokładne informacje o programie przedstawione są na jego stronie internetowej pod adresem: https://soteko.pl/

Program do gospodarki odpadami – przegląd funkcji

Aby zarządzanie odpadami mogło odbywać się efektywnie, użytkownicy programów mają dostęp do wielu różnych funkcji. Wśród nich znajdują się głównie:

 • przygotowywanie harmonogramów do odbioru odpadków od klientów
 • optymalizacja tras, aby zużyć jak najmniej paliwa na dojazdy do wskazanych celów i oszczędzić czas
 • identyfikacja RFID – pozwala na łatwe skanowanie pojemników należących do firmy, aby następnie wprowadzać je do systemu
 • ważenie pojemników – dzięki zintegrowanym wagom informacje o ciężarze od razu przekazywane są do bazy
 • wydawanie kwitów wagowych – pomagają w prowadzeniu ewidencji i rozliczeń
 • obsługa kontenerów – optymalizacja sekwencjonowania, a także skrócenie dystansu i czasu związanego z ich obsługą
 • integracja z BDO – dzięki niej można spełniać obowiązek ewidencyjny i sprawozdawczy dotyczący BDO – bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami
 • rozliczenia – prowadzone z podmiotami gospodarczymi oraz z gminami, między innymi poprzez przygotowywanie raportów rozliczeniowych, faktur

Oczywiście, powyższe funkcjonalności są jedynie przykładowe, ponieważ w zależności od wybranego programu mogą się one zmieniać.

Jakie są korzyści programów do gospodarki odpadami?

Korzyści biznesowe wynikające z wdrożenia systemu wspomagającego zarządzanie odpadami w firmie wydają się oczywiste. To powoduje, że obecnie takie programy są tak popularne i chętnie wybierane przez wielu przedsiębiorców. Przede wszystkim możliwe jest znaczne usprawnienie procesów realizowanych przez firmę na co dzień – skrócenie ich, zmniejszenie ryzyka błędów, oszczędzenie czasu. Przykładowo, program do gospodarki odpadami może pomóc w wyborze najlepszej trasy przejazdu samochodów zbierających odpadki, a dzięki temu skrócić czas ich odbioru i zaoszczędzić paliwo. Z kolei automatyczne harmonogramowanie usług pozwala na uzyskanie większej efektywności w wykorzystaniu posiadanych zasobów oraz daje elastyczność portfela zleceń. Firma może też monitorować realizację zleceń – również w czasie rzeczywistym za pomocą systemów bezprzewodowej łączności.

Dzięki tak wielu zaletom, jakie oferuje oprogramowanie wspierające zarządzanie gospodarką odpadami, jest ono przyszłościowym zakupem dla każdej firmy działającej w tej branży.

14 lutego 2021

O autorze

Redakcja


Ostatni komentarz
 • Patryk
  1
  Pojemniki na odpady
  U nas jakiś czas temu zamontowano tzw. moloki, które są wkopywane w ziemię. W przypadku odpadów zielonych związany u dołu worek i tak przecieka przy wyciąganiu. Strasznie potem śmierdzi wokół…
GLAERIA FLICKR
KONTAKT

AG Solutions - marekting internetowy

Email : kontakt@ekogroup.info