Akcja ratowania bocianiego gniazda
Informacje, Ochrona środowiska

Akcja ratowania bocianiego gniazda

W olsztyńskim Nadleśnictwie Mrągowo zorganizowano odbudowę gniazda bociana czarnego. To był ostatni moment przed przylotem ptaków do Polski i rozpoczęciem sezonu lęgowego.

Gniazdo bociana czarnego (Ciconia nigra), zwanego też hajstrą, częściowo spadło, lecz było widać, że zeszłoroczny lęg się odbył. Ornitolodzy z Komitetu Ochrony Orłów poprawili konstrukcję gniazda, aby w czasie tegorocznego sezonu było ono stabilne. Leśnicy i ornitolodzy mają nadzieję, że bocian czarny zasiedli je również w tym roku.

Na terenie olsztyńskiego nadleśnictwa są wyznaczone cztery strefy ochronne wokół gniazd tego gatunku. Lecz tylko jedna z nich jest stale zasiedlana przez bociana czarnego. Dlaczego tak się dzieje? Nie wiadomo, są to ptaki bardzo płochliwe i właśnie w tym okresie należy bardzo uważać, aby ich nie przestraszyć.

Bocian czarny jest dużym ptakiem osiągający ponad 1 m wysokości. W Polsce są to ptaki migrujące, przylatują na początku kwietnia i odlatują na przełomie sierpnia i września. W przeciwieństwie do bociana białego prowadzi bardziej skryty tryb życia i gnieździ się w lasach. Najczęściej bytuje na mokradłach, terenach niedostępnych dla ludzi. Występuję w całej Polsce, lecz jest to rzadki ptak, aby żeby go zobaczyć, trzeba mieć dużo szczęścia. Zanim bociana czarnego objęto ochroną był ptakiem bardzo nielicznym (ok. 70 par). Obecnie dzięki ochronie jego liczebność w Polsce wynosi ok. 2 tys. par.

Warto dodać, że jednym z elementów ochrony jest ochrona strefowa. Co to oznacza? Obszar wokół gniazda podzielony jest na dwie części. Pierwsza, całoroczna, to obszar o promieniu 200 m, gdzie stały zakaz wejścia obowiązuje cały rok oraz druga – okresowa w odległości 500 m od gniazda, tam zakaz wejścia trwa od 15 marca do 31 sierpnia, czyli od przylotu do odlotu ptaków.

Natalia Majka, Nadleśnictwo Mrągowo
Źródło: Lasy Państwowe

30 marca 2020

O autorze

Redakcja


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatni komentarz
  • Patryk
    1
    Pojemniki na odpady
    U nas jakiś czas temu zamontowano tzw. moloki, które są wkopywane w ziemię. W przypadku odpadów zielonych związany u dołu worek i tak przecieka przy wyciąganiu. Strasznie potem śmierdzi wokół…
GLAERIA FLICKR
KONTAKT

AG Solutions - marekting internetowy

Email : kontakt@ekogroup.info