Informacje, Ochrona środowiska

ŁABĘDŹ URATOWANY PRZEZ KUDYPSKICH LEŚNIKÓW

łabędź zaplątany w stalową linkę
fot. Lasy Państwowe

Leśnicy Nadleśnictwa Kudypy (RDLP w Olszynie) uratowali młodego łabędzia. Dziwnie zachowującego się ptaka zauważyli nieopodal rzeki Łyny.

Uwagę leśników z leśnictwa Redykajny zwrócił łabędź, po zbliżeniu się do zwierzęcia okazało się, że nie ma on siły uciekać. Leśnicy zauważyli, że dziób i szyja zwierzęcia jest czymś owinięta.

Po schwytaniu leśnicy dostrzegli, że łabędź zaplątał się w stalową plecionkę wędkarską zerwaną wraz z woblerem, czyli przynętą na drapieżne ryby. Miał zaplątany dziób i szyję, której nie mógł wyprostować, przez co nie mógł nurkować i szukać pokarmu.

– Błąkał się po lesie jakby szukał pomocy – wspominają leśnicy.

Na szczęście leśnicy nie kazali długo mu czekać. Pracownicy Służby Leśnej natychmiast przystąpili do działania. Po unieruchomieniu łabędzia, poprzecinali stalowe linki i oswobodzili przestraszone zwierzę. Podczas akcji ptak był dosyć spokojny, dlatego udało się ją sprawnie przeprowadzić. Po przecięciu linki, nieco zdezorientowany, ale już wolny łabędź pomaszerował się w stronę rzeki. – Miał szczęście, że akurat w tym miejscu obchodziliśmy las – stwierdził leśniczy.

PAULINA RUTKOWSKA, NADLEŚNICTWO KUDYPY
ŹRÓDŁO: LASY PAŃSTWOWE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *