Recykling opakowań
Informacje

Recykling opakowań

Opakowania to wyroby, które stanowią zewnętrzną warstwę danego produktu. Mają go chronić oraz ułatwiać jego transport, magazynowanie i dystrybuowanie. Obecnie producenci opakowań zajmują się przede wszystkim, tym, aby zachęcały one do kupna produktów, jednak warto zwrócić uwagę, że powinny one też być przyjazne dla środowiska. Ekologiczne opakowania można ponownie wykorzystać lub poddać recyklingowi.

Na czym polega recykling opakowań?

Recykling może być przeprowadzony w przypadku opakowań wykonanych z surowców nietrwałych, takich jak papier, tektura, bawełna czy drewno. Są one poddawane kompostowaniu i biometanizacji. Warto dodać, że uzyskany w procesie biodegradacji kompost powinien posiadać odpowiednie parametry pH, gęstości, zawartości lotnych związków organicznych itp. oraz spełniać kryteria ekotoksyczności. Trzeba zauważyć, że opakowania wykonane z tak popularnych tworzyw sztucznych nie poddają się w ogóle biodegradacji i muszą być poddawane chemicznym reakcjom rozkładu, aby uzyskać z nich związki przydatne do ponownego wykorzystania.

Certyfikacja przedsiębiorstw prowadzących recykling

Audyty recyklera są przeprowadzane w firmie, które prowadzą recykling lub inne metody odzyskiwania odpadów opakowaniowych. Takie same regulacje dotyczą przedsiębiorców, którzy eksportują odpady opakowaniowe oraz zajmują się wewnątrzwspólnotową dostawą takich odpadów. Zgodnie z wymogami prawnymi audyty recyklera muszą być przeprowadzane wyłącznie przez kredytowanych weryfikatorów środowiskowych. Głównym celem takiej kontroli jest potwierdzenie wiarygodności informacji zawartych w dokumentach DPR, dokumentach DPO, dokumentach EDPR, dokumentach EDPO oraz innych dokumentach celnych i fakturach, które są wymienione w ustawie o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.

7 marca 2018

O autorze

Redakcja


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatni komentarz
  • Patryk
    1
    Pojemniki na odpady
    U nas jakiś czas temu zamontowano tzw. moloki, które są wkopywane w ziemię. W przypadku odpadów zielonych związany u dołu worek i tak przecieka przy wyciąganiu. Strasznie potem śmierdzi wokół…
GLAERIA FLICKR
KONTAKT

AG Solutions - marekting internetowy

Email : kontakt@ekogroup.info