Home Informacje Worki filtracyjne – właściwości, rodzaje i zastosowanie

Worki filtracyjne – właściwości, rodzaje i zastosowanie

by Redakcja
2 minutes read

W wielu gałęziach przemysłu, jako produkt uboczny powstają pyły. Są one niezmiernie szkodliwe zarówno dla środowiska, jak i zdrowia człowieka. W związku z tym zakłady przemysłowe mają obowiązek prowadzić filtrację, w celu zredukowania ilości pyłów przedostających się do środowiska. Aby proces filtracji był efektywny, istnieje konieczność zastosowania worków filtracyjnych, które sprawdzają się najlepiej w przypadku filtracji gazów.

Właściwości worków

W zależności od zastosowanych do produkcji worków filtracyjnych materiałów włókienniczych, mogą one zatrzymywać nawet najmniejsze cząsteczki pyłów. Dzieje się tak, gdy materiał posiada bardzo malutkie pory, przez które drobiny o niewielkich rozmiarach nie przedostają się na zewnątrz. Co więcej, nowoczesne materiały, z których wykonywane są worki sprawiają, iż są one niezmiernie wytrzymałe i trwałe, a co za tym idzie mają długa żywotność. Podczas produkcji można nadać workom odpowiednie właściwości termiczne: wytrzymałość na temperatury od 100 do ponad 200°C.

Worki umieszczane są w komorach filtracyjnych, w których ścianach znajdują się otwory wlotowe zanieczyszczonego powietrza. W zależności od typu filtra, worki filtracyjne mogą być wymieniane od boku lub z góry komory, a także od strony czystej bądź brudnej.

Rodzaje worków

Do produkcji worków używa się włóknin różniących się: strukturą, gramaturą, obróbką powierzchni, odpornością termiczną, przepuszczalnością powietrza, a także wytrzymałością mechaniczną. W zależności od temperatury, w której mają pracować worki i rodzaju substancji, jakie mają być przez niewychwytywane, wyróżniamy worki: polipropylenowe, poliamidowe, poliestrowe, poliakrylonitrylowe oraz wiele innych.

Worki filtracyjne mogą być mocowane w różny sposób. Najczęstsze sposoby mocowania to snapring, sznur, pierścień stalowy, obejmy, uszczelki oraz zawieszki. Worki pomiędzy sobą różnią się także kształtem. W ofercie sklepów znajdziemy worki okrągłe, eliptyczne, płaskie i kieszeniowe.

Worki filtracyjne mogą być poddawane regeneracji. Może się ona odbywać na kilka sposobów: wibracjami, impulsem sprężonego powietrza, powietrzem rewersyjnym, wstrząsami mechanicznymi, a także przy zastosowaniu wentylatora.

Zastosowanie

Worki filtracyjne stosowane są w przemyśle ciepłowniczym, cementowym, chemicznych, drzewnym, zbożowo-młynarskim, energetycznym, ceramicznym, wapienniczym, gipsowym, metalurgicznym i hutniczym raz w wielu innych gałęziach przemysłu, w których istnieje konieczność filtracji zanieczyszczeń. Aby spełniać wymogi środowiskowe, worki filtracyjne muszą spełniać wyśrubowane normy. Zatem istnieje konieczność doboru rodzaju worka i materiału, z którego jest on wykonany w zależności od zanieczyszczeń, które mają zostać zatrzymane.

Gdzie kupić worki?

Worki filtracyjne znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, w których istnieje konieczność filtracji gazowej. Różne rodzaje worków znajdziemy w ofercie firmy Gwarant-Eko. W katalogu firmy znajdziemy worki o różnych średnicach od 125 do 1230 i więcej, wykonane z wielu typów materiałów i z różnymi mocowaniami. Firma Gwarant-Eko posiada ponad 30-letnie doświadczenie w zakresie ochrony powietrza atmosferycznego. To gwarancja najlepszych produktów, które spełnią nawet najbardziej wymagające normy. Firma prowadzi również produkcję worków na indywidualne zamówienie, co pozwala dobrać odpowiedni ich rodzaj do każdego typu działalności przemysłowej.

Troska o środowisko to nie tylko wymóg formalny każdego przedsiębiorstwa, ale także obowiązek każdego człowieka, ponieważ dbając o czyste powietrze, równocześnie dbamy o własne zdrowie. Zastosowanie wysokiej jakości worków filtracyjnych przyczynia się do efektywnego wychwytywania zanieczyszczeń i zapobiega ich przedostawaniu do atmosfery.

You may also like

Leave a Comment