Szambo kontra biologiczna oczyszczalnia ścieków – wady i zalety
Informacje

Szambo kontra biologiczna oczyszczalnia ścieków – wady i zalety

Nosząc się z zamiarem wybudowania domu przed większością ludzi staje pytanie: własna oczyszczalnia ścieków czy szambo? Nie jest na nie jednak tak łatwo odpowiedzieć. Decyzja zależy od bardzo wielu czynników, z którymi czasem po prostu należy się liczyć. Rozstrzygnięcie jej jest jednak bardzo ważne zarówno dla domu, jak i jego mieszkańców.

Szambo

Inaczej bezodpływowy zbiornik na ścieki. To stosunkowo tanie wyjście, jednak jego zakup i późniejsze użytkowanie wiąże się z innymi kosztami. Taki zbiornik trzeba bowiem regularnie, opróżniać, zawsze gdy się napełni. Nie można się jednak zajmować tym samemu. Trzeba skontaktować się z firmą asenizacyjną, która zrobi to za nas. Na stronie internetowej oczyszczalnia.net, producent przydomowych oczyszczalni biologicznych oferuje różne wielkości zbiorników – 2800, 4500 i 6500 i 8500 litrów. Kupując szambo, należy najpierw przeliczyć jego pojemność na zapotrzebowania naszej rodziny. Z racji tego, iż jest to system zamknięty, można umieszczać go na różnych gruntach, co na pewno jest jego zaletą. Na terenach, gdzie wody gruntowe mają wysoki poziom, może jednak pojawić się problem. Wody gruntowe mogą dążyć do „wypchnięcia” zbiornika z gruntu. Wówczas konieczne jest jego dodatkowe zabezpieczenie przed taką ewentualnością. Kolejną zaletą szamba jest na pewno jego prosty montaż. Do klienta dostarczany jest zbiornik gotowy do montażu. Montaż, zwykle, ogranicza się więc tylko do wykopania dołu na szambo, umieszczenia go w nim, przyłączenia rur oraz przysypania zbiornika.

Biologiczna oczyszczalnia ścieków

Jest ona na pewno droższa od zwykłego szamba. Różni się jednak od tradycyjnych oczyszczalni z drenażem rozsączającym. Przede wszystkim, podobnie jak w przypadku zwykłego szamba, system ten może być umieszczony na działce, gdzie występują wyjątkowo trudne warunki terenowe. EKO-BIO Oczyszczalnie, producent z Łodzi, proponuje swoim klientom zbiorniki o pojemności 2500, 4000, 6000 oraz 8000 litrów. Każda dla innej ilości użytkowników. Tego typu biologiczne oczyszczalnie ścieków może i są droższe niż tradycyjne szambo, jednak koszt ten, ze względu na brak konieczności częstego korzystania z usług firmy asenizacyjnej, zwraca się bardzo szybko. Dzieje się tak dlatego, że, jak sama nazwa wskazuje, ścieki znajdujące się w takim systemie poddawane są oczyszczaniu. Mogą one następnie być odprowadzane do cieków wodnych czy gruntu, oraz wykorzystywane do podlewania ogrodu. Oczyszczalnie te są zgodne z przepisami Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub ziemi. Tego typu urządzenie działa więc właściwie bezobsługowo. Tylko raz na około 9 miesięcy, ale nie rzadziej niż raz do roku, trzeba wybrać nagromadzony w zbiorniku osad.

Wybór sposobu odprowadzania ścieków zależy od nas. Wiąże się on nie tylko z pieniędzmi, jakimi dysponujemy, ale również z ilością wolnej przestrzeni na działce. Przy budowaniu zarówno szamba, jak i oczyszczalni ścieków, trzeba stosować się do obowiązujących przepisów, dotyczących na przykład ich lokalizacji i odległości od studni czy granicy działki. Nie zapominajmy również, że przy tego rodzaju budowie ważne są odpowiednie dokumenty – najczęściej wystarczy samo zgłoszenie budowy.

23 października 2015

O autorze

Redakcja


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatni komentarz
  • Patryk
    1
    Pojemniki na odpady
    U nas jakiś czas temu zamontowano tzw. moloki, które są wkopywane w ziemię. W przypadku odpadów zielonych związany u dołu worek i tak przecieka przy wyciąganiu. Strasznie potem śmierdzi wokół…
GLAERIA FLICKR
KONTAKT

AG Solutions - marekting internetowy

Email : kontakt@ekogroup.info