Biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków – jak krok po kroku ją zbudować?
Informacje

Biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków – jak krok po kroku ją zbudować?

Działania ekologiczne stały się bardzo popularne w ostatnich latach. Dotyczy to stylu życia, diety, a także gospodarstwa domowego. Zastosowanie biologicznej przydomowej oczyszczalni ścieków zapewnia większą oszczędność oraz mniejszy stopień zanieczyszczenia atmosfery. Co więcej, gwarantuje ona eliminację przykrych zapachów.

Montaż przydomowej oczyszczalni ścieków

Oczyszczalnia ścieków powinna zostać zainstalowana jak najbliżej obsługiwanego budynku. Odległość wynosząca ponad 20 m może doprowadzić do nadmiernego oziębienia ścieków i osadzania się tłuszczów na ściankach rury odprowadzającej. To z kolei prowadzi do zmniejszenia drożności przewodu. Jeśli z jakichś powodów oczyszczalnia musi być usytuowana z dala od domu, zaleca się zastosować izolację termiczną wokół rury. Może to być np. posypka żwirowa. Miejsce montażu jest również zależne od położenia poszczególnych obiektów. Odcinek między instalacją a ogrodzeniem lub granicą posesji musi wynosić co najmniej 2 m. Ujęcie wody pitnej powinno znajdować się w odległości 15 m (dla zbiornika oczyszczalni) oraz 30 m dla punktu wprowadzania oczyszczonych ścieków do gruntu (drenaż, studnia chłonna, poletko rozsączające itp.). Rurociągi z gazem lub z wodą wymagają półtorametrowego dystansu od oczyszczalni, a przewody elektryczne muszą znajdować się 0,8 m od budowanego obiektu. Należy pamiętać, że tylko prawidłowy montaż, wykonany przez profesjonalistów zapewni prawidłowe funkcjonowanie instalacji na długi czas. EKO-BIO dodaje do swojego produktu 10-letnią gwarancję, co zachęca do inwestycji w oczyszczalnię. Zbiornik musi zostać usytuowany na trwałym podłożu, takim, które nie będzie osiadać. Należy zaznaczyć miejsce budowy i usunąć z niego wszelkie kamienie czy inne przeszkody. Następnie wykonuje się wykop, którego głębokość umożliwi wstawienie kanału odprowadzającego ścieki z budynku do zbiornika. Wymagany spad kanału wynosi 2.5%. W czasie kopania regularnie kontroluje się głębokość. Dno wgłębienia wysypuje się 10-centymetrową posypką piaskową. Jeśli grunt jest gliniasty, do posypki dodaje się cement. Na tak przygotowanym dnie ustawiamy zbiornik i podłączamy go do rury kanalizacji wewnętrznej. Następnie regulujemy wysokość włazów teleskopowych, tak, aby kończyły się 7-10 cm nad ziemią. Zbiornik zostaje zasypany gruntem pozbawionym wszelkich kamieni.

Trudne warunki instalacji

W przypadku wysoko nawodnionego gruntu masa zasypująca zbiornik musi być większa od jego wyporności. Oprócz tego można zastosować dociążającą, 15-centymetrową płytę. Jeśli gruntem jest glina do zasypywania stosuje się piasek.

Test poprawnego działania

Zanim zakończymy montaż, kontrolujemy szczelność systemu. Aby to zrobić, wpuszczamy wodę do kanalizacji wewnętrznej i obserwujemy miejsce połączenia rury ze zbiornikiem, zwracając uwagę na to, czy z punktu złączenia nie wydostaje się woda. Jeśli tak, sprawdzamy czy nie podwinęła się uszczelka lub profilujemy rurę tak, by pasowała do wlotu zbiornika. W przypadku szczelnego układu zasypujemy korpus. Następnie sprawdzamy działanie elementów oczyszczalni. W tym celu odkręca się pokrywy włazów i przystawia do nich dmuchawę. Podczas wdmuchiwania powietrza powinniśmy zaobserwować przelewanie się do jednej z komór cienkiego strumienia wody ze zbiornika.

Koszty przeznaczone na montaż przydomowej oczyszczalni zwracają się bardzo szybko. Jest to słuszna inwestycja, a dodatkowo – dbamy o środowisko. Produkt EKO-BIO spełnia przepisy Rozporządzenia Ministra Środowiska, co gwarantuje jego pozytywny wpływ na atmosferę. Dzięki oczyszczalni zapewnimy sobie komfort użytkowania i większą estetykę.

28 sierpnia 2015

O autorze

Redakcja


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatni komentarz
  • Patryk
    1
    Pojemniki na odpady
    U nas jakiś czas temu zamontowano tzw. moloki, które są wkopywane w ziemię. W przypadku odpadów zielonych związany u dołu worek i tak przecieka przy wyciąganiu. Strasznie potem śmierdzi wokół…
GLAERIA FLICKR
KONTAKT

AG Solutions - marekting internetowy

Email : kontakt@ekogroup.info