Ministra z wizytą na Pojezierzu Gnieźnieńskim
Informacje

Ministra z wizytą na Pojezierzu Gnieźnieńskim

Minister klimatu i środowiska z wizytą na Pojezierzu Gnieźnieńskim, gdzie trwają prace nad realizacją planu hydrologicznego, który ma zatrzymać spadek poziomu wód z jezior i rzek, a następnie odbudować zasoby przyrodnicze regionu. W spotkaniach wziął również udział Piotr Otawski, generalny dyrektor ochrony środowiska.

Celem działań jest poprawa stosunków wodnych w regionie.

  • Trwają negocjacje stron, by powstał kompleksowy raport oddziaływania na środowisko wszystkich planowanych w rejonie inwestycji.
  • Minister Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała odbudowę mokradeł i torfowisk na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego.

Na zaproszenie minister Pauliny Hennig-Kloski w całodziennych spotkaniach uczestniczyli: Piotr Otawski, generalny dyrektor ochrony środowiska, wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk, przedstawiciele Wód Polski, Zespołu Elektrowni Pątnów Adamów Konin SA, naukowcy od lat badający Pojezierze Gnieźnieńskie oraz samorządowcy z regionu.

Tu na Pojezierzu Gnieźnieńskim muszę być negocjatorem realizacji planu hydrologicznego wymyślonego lata temu. To walka o wodę w jeziorach o odbudowę stosunków wodnych, a więc o przyrodę, rolników, gospodarkę, turystykę i de facto przyszłość regionu. Za wody odpowiada Ministerstwo Infrastruktury, ale stron tej sprawy jest wiele, w tym podlegająca Ministerstwu Klimatu i Środowiska Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, a ja jestem przecież stąd – powiedziała Paulina Hennig-Kloska.

Zgodnie z zapowiedzią ministry klimatu i środowiska obszar Pojezierza Gnieźnieńskiego będzie jednym z tym miejsce, gdzie realizowana będzie odbudowa mokradeł i torfowisk.

Dziś ludzie, których zapraszam na spotkania protestowali i krzyczeli na siebie. Dialog dał rezultaty. Pierwsze efekty współpracy stron już widać, bo zapełniają się sztuczne, pokopalniane zbiorniki. Teraz praca dotyczy kompleksowego planu oddziaływania na środowisko dla wszystkich inwestycji jakie będą prowadzone w związku z odbudową zasobów wodnych. Będą więc kolejne spotkania. Nie odpuszczę – dodała Paulina Hennig-Kloska.

Poza spotkaniami oficjalnymi ministra odwiedziła z gośćmi także kilka lokalizacji w regionie. Między innymi zrzut wody do zbiornika Kleczew (zalewany czystą wodą) oraz okolice po odkrywce Jóźwin, gdzie znajduje się emerytowana koparka Dolores, która kiedyś służyła przy wydobyciu węgla brunatnego.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

CC BY-NC-ND 3.0 PL

27 czerwca 2024

O autorze

Redakcja


Ostatni komentarz
  • Patryk
    1
    Pojemniki na odpady
    U nas jakiś czas temu zamontowano tzw. moloki, które są wkopywane w ziemię. W przypadku odpadów zielonych związany u dołu worek i tak przecieka przy wyciąganiu. Strasznie potem śmierdzi wokół…
GLAERIA FLICKR
KONTAKT

AG Solutions - marekting internetowy

Email : kontakt@ekogroup.info