New Plastics Economy Global Commitment – jaki jest cel tej inicjatywy?
Informacje

New Plastics Economy Global Commitment – jaki jest cel tej inicjatywy?

Ekologia to jeden z najgorętszych tematów ostatnich miesięcy. Wobec problemu stale zwiększającej się ilości odpadów nie pozostają obojętne duże organizacje i wpływowe osoby. Owocem ostatnich prośrodowiskowych działań jest globalna inicjatywa New Plastics Economy, będąca wynikiem współpracy fundacji Ellen MacArthur i Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Czym jest międzynarodowe porozumienie?

Globalna inicjatywa New Plastics Economy to swoiste porozumienie zainicjowane przez fundację charytatywną Ellen MacArthur mającą na celu m.in. planowanie i projektowanie zmian zbliżających gospodarkę do obiegu zamkniętego. Brytyjska organizacja współpracuje na co dzień z uczelniami, przedsiębiorstwami i podmiotami pozarządowymi. Kooperacja z ONZ przyniosła w październiku 2018 roku globalne porozumienie jednoczące ponad 250 instytucji i firm, które połączył wspólny cel – eliminacja plastikowych odpadów niewpisujących się w obieg zamknięty. Wśród przedsiębiorstw, które zaangażowały się w globalne porozumienie. Producent odzieży, odpowiedzialny za marki Cropp, House, Mohito, Sinsay i Reserved, przystąpił do inicjatywy jako pierwsza polska firma i zagwarantował, że będzie racjonalnie gospodarował plastikiem w salonach, ale również wyeliminuje do 2025 roku plastikowe opakowania niepodlegające obiegowi zamkniętemu m.in. ze sprzedaży internetowej. To jednak nie pierwsze kroki LPP na ekologicznej ścieżce. Rodzinne przedsiębiorstwo z Pomorza ma na swoim koncie m.in. prośrodowiskową kolekcję Eco Aware (wykorzystano w niej m.in. bawełnę organiczną) czy akcję zbierania używanych tekstyliów do specjalnych pojemników w salonach Reserved.

Jakie są założenia New Plastics Economy Global Commitment?

Międzynarodowa inicjatywa mająca na celu poprawę stanu planety opiera się przede wszystkim na obiegu zamkniętym zarządzania plastikiem i odpadami zawierającymi ten surowiec. Zarówno inicjatorom przedsięwzięcia, jak i przystępującym do niego organizacjom i osobom (wśród nich wyróżnić można chociażby brytyjską projektantkę mody Stellę McCartney czy holenderskiego polityka Fransa Timmermansa) przyświeca idea całkowitego wyeliminowania odpadów z tworzywa sztucznego, które nie nadają się do ponownego użytku. Takie racjonalne wykorzystywanie surowców pomoże przede wszystkim zniwelować szkody wyrządzane środowisku i pozwoli zwiększyć świadomość  na temat wielości ich zastosowań. Ważną rolę odgrywa także wyeliminowanie potrzeby używania jednorazowych opakowań, na rzecz tych, które mogą zostać wykorzystane wielokrotnie. Aby to osiągnąć, należy jednak przekształcić modele biznesowe, a także pomyśleć nad rodzajem materiałów oraz sposobem projektowania i racjonalnym wykorzystywaniem nowoczesnych technologii. Co więcej, wszystkie plastikowe opakowania muszą być wolne od szkodliwych związków chemicznych, a także bezpieczne dla zdrowia wszystkich użytkowników.

Jak gospodarka zamknięta wpływa na środowisko?

Tego typu rozwiązania określa się także mianem gospodarki cyrkularnej, której celem jest zminimalizowanie zużycia surowców, a tym samym zredukowanie emisji szkodliwych substancji do środowiska i zużycia energii. Według specjalistów taka koncepcja, w przeciwieństwie do gospodarki liniowej polegającej na zwiększającym się zużyciu surowców, jest naturalniejsza dla środowiska. Z przygotowanego na zlecenie Fundacji Ellen MacArthur raportu The New Plastics Economy: Rethinking The Future Of Plastics & Catalysing Action wynika, że w oceanach można znaleźć blisko 150 mln ton plastikowych odpadów, tworzących nieregularne skupiska i szkodzące całemu ekosystemowi. Szacuje się, że jeśli tempo zużywania sztucznych surowców będzie stale utrzymywało się na tym samym poziomie, to w 2025 roku tona plastiku będzie przypadała na każde 3 tony oceanicznych ryb. Gospodarka zamknięta to zatem rozwiązanie zasobooszczędne niskoemisyjne, a co za tym idzie – przyjazne dla środowiska oraz minimalizujące powstające w nim szkody, za sprawą procesów ponownego przetwarzania surowców i ich wielokrotnego wykorzystywania. Istotną rolę odgrywają również synergie biznesowe, recykling i… samokontrola, umożliwiająca zmianę szkodliwych nawyków na zachowania przyjazne środowisku.

25 września 2019

O autorze

Redakcja


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatni komentarz
  • Patryk
    1
    Pojemniki na odpady
    U nas jakiś czas temu zamontowano tzw. moloki, które są wkopywane w ziemię. W przypadku odpadów zielonych związany u dołu worek i tak przecieka przy wyciąganiu. Strasznie potem śmierdzi wokół…
GLAERIA FLICKR
KONTAKT

AG Solutions - marekting internetowy

Email : kontakt@ekogroup.info