Podkarpackie / W najmniejszym polskim rezerwacie przyrody zakwitły azalie pontyjskie
Informacje, Ochrona środowiska

Podkarpackie / W najmniejszym polskim rezerwacie przyrody zakwitły azalie pontyjskie

W najmniejszym w kraju rezerwacie przyrody w Woli Zarczyckiej na Podkarpaciu zakwitły azalie pontyjskie. „Są jedynymi azaliami w Polsce, które rosną na naturalnym stanowisku” – powiedział we wtorek PAP Grzegorz Wójcik z nadleśnictwa w Leżajsku.

Zaznaczył, że „w tym roku szczytowy okres kwitnienia najprawdopodobniej przypadnie w najbliższy weekend”.

„Pogoda tej wiosny, m.in. opady deszczu, sprawia, że kwitnienie może trwać kilka dni dłużej. Zazwyczaj było to ok. 10 dni, a teraz może potrwać ponad tydzień dłużej” – mówił leśnik.

Przypomniał, że żółte kwiaty rosnącej w Woli Zarczyckiej azali „wydzielają intensywniejszy zapach niż te zasadzone w ogrodach”.

„Kwiaty na tym krzewie pojawiają się przed rozwojem liści. Tak kolejność powoduje, że są bardzo dobrze widoczne. Warto w tym czasie odwiedzić rezerwat” – zauważył Wójcik.

W Woli Zarczyckiej w przysiółku Kołacznia znajduje się najdalej na zachód wysunięte w Europie naturalne stanowisko tego krzewu z rodziny wrzosowatych. Najbliższe stanowisko azali znajduje się na Wołyniu. Jest oddalone o ponad 250 kilometrów od rezerwatu.

Według jednej z legend, azalia w okolicach Leżajska nie pojawiła się bez udziału człowieka. Miała zostać zasadzona na grobie poległego w walce chana tatarskiego.

Azalia pontyjska (różanecznik żółty) występuje głównie na Wołyniu, Kaukazie i w Azji Mniejszej. Jest krzewem osiągającym od 1,5 do 2,5 metra wysokości, o liściach podłużnie lancetowatych, opadających na zimę. Jesienią liście zmieniają kolor na karmazynowo-czerwony.

Kwiaty są duże, mają średnicę 3-7 cm. Liczne gatunki i odmiany różaneczników są popularnymi krzewami ogrodowymi.

Rezerwat w Woli Żarczyckiej powstał w 1957 roku. Ma powierzchnię niespełna 10 arów. Azalie rosną tam na piaszczystej wydmie przylegającej do bagna.(PAP)

Autor: Alfred Kyc
kyc/ wj/

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

18 maja 2020

O autorze

Redakcja


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatni komentarz
  • Patryk
    1
    Pojemniki na odpady
    U nas jakiś czas temu zamontowano tzw. moloki, które są wkopywane w ziemię. W przypadku odpadów zielonych związany u dołu worek i tak przecieka przy wyciąganiu. Strasznie potem śmierdzi wokół…
GLAERIA FLICKR
KONTAKT

AG Solutions - marekting internetowy

Email : kontakt@ekogroup.info