Brynka i Barlinek już są rodzicami
Informacje, Ochrona środowiska

Brynka i Barlinek już są rodzicami

Już wykluło się pierwsze pisklę rybołowa w gnieździe w Nadleśnictwie Barlinek (RDLP w Szczecinie). Ptaki – Brynka i Barlinek – znane są internautom z transmisji online z ich gniazda.

Młody rybołów wykluł się 25 maja wieczorem, chociaż już rano jajo zaczęło pękać, jednak dopiero po kilku godzinach ptak wydostał się ze skorupki. W gnieździe nadal znajdują się trzy jaja. Rybołowy wysiadują jaja od 37 do 40 dni, a pierwsze zostało złożone 14 kwietnia.

Gniazdo znajduje się na 35 metrowej sośnie w zachodniej Polsce na terenie Nadleśnictwa Barlinek.

Po wykluciu się młodych, zaczyna się ciężka praca dla rodziców. W ciągu każdego dnia dorosłe rybołowy będą przynosiły ryby siedem – osiem razy. Podczas sezonu lęgowego złowią ponad 140 kg ryb.

Intensywne karmienie młodych będzie się opłacało rodzicom, ponieważ pierwsze próbne loty młode ptaki wykonają już na przełomie czerwca i lipca, czyli po ok. siedmiu tygodniach od wyklucia. Gniazdo opuszczą dopiero w drugiej połowie lipca. Przez kilka następnych tygodni będą jeszcze karmione przez rodziców, młode będą też przylatywały do gniazda na posiłek. Pod koniec sierpnia rybołowy odlecą na zimowiska.

Na obszarze Natura 2000 Puszcza Barlinecka gniazda założyły już trzy pary rybołowów. Dwa znajdują się na terenie Nadleśnictwa Barlinek, jedno w lasach Nadleśnictwa Kłodawa (nadleśnictwa znajdują się na terenie RDLP w Szczecinie).

To kolejny przykład, że realizowany przez Lasy Państwowe i Komitet Ochrony Orłów projekt przynosi efekty. W 2019 r. nowa para pojawiła się w Nadleśnictwie Włoszczakowice (RDLP w Poznaniu). Rok później, w 2020 r. parę rybołowów zauważono w Nadleśnictwie Głusko (RDLP w Szczecinie).

Według danych z monitoringu prowadzonego przez Komitet Ochrony Orłów od 2017 r. widać tendencję wzrostową liczby par rybołowów w Polsce. Najważniejsze jednak, że realizowany projekt doprowadził do zahamowania spadku liczebności tego gatunku. Każda nowa para w Polsce to ogromny sukces. Rybołowy są ciągle jednym z najrzadszych ptaków szponiastych w kraju.

Osoby zaangażowane w projekt liczą na kolejne nowe lęgi, które każdego roku będą pojawiać się na platformach zbudowanych w ramach projektu. Przekaz online z gniazda rybołowa to jedno z wielu działań realizowanych w ramach projektu Państwowych i Komitetu Ochrony Orłów „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce”.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu LIFE Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło: Lasy Państwowe

2 czerwca 2021

O autorze

Redakcja


Ostatni komentarz
  • Patryk
    1
    Pojemniki na odpady
    U nas jakiś czas temu zamontowano tzw. moloki, które są wkopywane w ziemię. W przypadku odpadów zielonych związany u dołu worek i tak przecieka przy wyciąganiu. Strasznie potem śmierdzi wokół…
GLAERIA FLICKR
KONTAKT

AG Solutions - marekting internetowy

Email : kontakt@ekogroup.info