Informacje, Ochrona środowiska

Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2021

ludzie siedzący w fotelach
Fot. Szymon Wojtyszyn / Lasy Państwow

W środę 21 kwietnia rozpoczął się drugi szczyt klimatyczny TOGETAIR. – Nie było tak potężnego wyzwania gospodarczego dla Polski jak transformacja energetyczno-klimatyczna – mówił Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska podczas inauguracji szczytu. – To potężne wyzwanie, ale i potężna szansa i okazja, by na szczycie TOGETAIR to wyzwanie z różnych stron zważyć, zmierzyć, omówić i budować wspólną mobilizację, sojusze, koalicje na rzecz tego, by czynić Polskę i świat lepszymi – dodał.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja Czyste Powietrze. Lasy Państwowe są głównym partnerem środowiskowo-klimatycznym wydarzenia.

W ramach szczytu przez trzy dni odbędzie się 18 debat tematycznych, w ramach których zostaną poruszone tematy proekologiczne, m.in. polityka energetyczna Polski 2040, elektromobilność walka ze smogiem, rozwój ekologicznego rolnictwa, budownictwo ekologiczne.

Przedstawiciele Lasów Państwowych wezmą udział w dwóch debatach. W środę 21 kwietnia o godzinie 17 rozpoczęła się debata „Racjonalna gospodarka wodą – lokalne pustynnienie a marnotrawstwo wody” z udziałem Jana Tabora, p.o. zastępcy dyrektora generalnego LP.

– Leśnicy już dawno temu dostrzegli problem niedostatku wody w Polsce i w lasach – mówił Jan Tabor podczas debaty. – Już od 1998 roku wykonujemy działania z zakresu małej retencji, zbudowaliśmy 13 tys. obiektów, które kosztowały prawie miliard złotych. Pozwoliły one na zatrzymanie w lesie dodatkowych 55 mln m3 wody – zaznaczył.

Natomiast w piątek, 23 kwietnia, o godzinie 9.20 rozpocznie się debata „Polski nowy ład i krajowy plan odbudowy – ekologia szansą rozwoju innowacji, ekonomicznego wzrostu i poprawy zdrowia Polaków”. Jednym z panelistów tej debaty będzie Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny LP.

Debaty można śledzić na żywo w serwisach polsatnews.pl, interia.pl, zielonaInteria.pl oraz na kanale TOGETAIR w serwisie YouTube. Dostęp do wydarzenia jest bezpłatny.

Nowością tegorocznej edycji jest 20-minutowy „EKO-RING”, podczas którego skonfrontują się jeden na jeden przedstawiciele najbardziej przeciwstawnych ekologicznych poglądów.

Wraz z rozpoczęciem szczytu został również opublikowany multimedialny raport klimatyczny TOGETAIR, w którym znaleźć można ponad 120 artykułów niezależnych ekspertów, materiały video oraz infografiki poruszające kwestie zmieniającego się klimatu.

Raport został podzielony na pięć bloków tematycznych: woda, ogień, człowiek, powietrze, ziemia. Wszystkie materiały dostępne w raporcie są dostępne w języku polskim oraz języku angielskim. Zapoznać się z nim można na stronie https://raport.togetair.eu/